Bohumil Trampota: ČEZ: Vláda plánuje ovládnout klíčové domácí elektrárny

Bohumil Trampota: ČEZ: Vláda plánuje ovládnout klíčové domácí elektrárny

Podle premiéra Petra Fialy chce vláda v blízkém horizontu vlastnit síť klíčových tuzemských elektráren, aby mohla nabídnout spotřebitelům nižší ceny elektřiny.

Premiér to uvedl včera večer v projevu k národu. Projev byl zaměřen na problematiku současné energetické krize a na možnosti jejího řešení. Z celého projevu je pro ČEZ důležité, že vláda chce vlastnit klíčovou výrobu elektřiny v zemi. Dále například podporovat obnovitelné zdroje a jadernou energetiku a zajistit dodávky ropy a plynu z jiných zdrojů než z Ruska.

Bohužel nezaznělo, jakým způsobem to vláda plánuje udělat ani upřesnění časového horizontu.

Z našeho pohledu by se to mělo týkat ČEZu a vláda by měla chtít zejména jeho elektrárny. Za prvé v ČEZu prostřednictvím Ministerstva financí vlastní 69,78 % všech akcií. A za druhé mezi klíčové tuzemské elektrárny jednoznačně patří jaderné bloky v Dukovanech a Temelíně, které patří do portfolia ČEZu.

Předpokládejme, že pokud dojde k restrukturaci ČEZu, vláda dostane pod kontrolu klasické elektrárny. V tom případě se bude muset vypořádat a vyplatit cca 30 % minoritních akcionářů. Prémie, jakou by jim měla vláda nabídnout, by měla být v desítkách procent. Výroba, respektive hospodaření segmentu výroba a těžba, zaznamená v současném tržním prostředí vysokých cen elektřiny skokový nárůst.

Samozřejmě, že bude záležet na tom jakým způsobem by k ovládnutí elektráren ČEZu došlo, nicméně očekáváme, že cena akcií ČEZu na burze by na základě projevu premiéra měla mít podporu.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

23. června 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2872 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál