Kevin Tran Nguyen: Polský průmysl mírně poroste

Kevin Tran Nguyen: Polský průmysl mírně poroste

Kalendář dnes nabídne zveřejnění dat z Polska, konkrétně průměrné hrubé mzdy, průmyslovou produkci a ceny průmyslových výrobců. Meziměsíční nárůst průmyslové produkce v Polsku by mohl být dobrou zprávou pro bilanci českého průmyslu v květnu. Koruna i před zasedáním ČNB drží svůj plochý trend, na čemž se především zasluhuje ČNB.

 

 

Polský průmysl bude evidovat mírný nárůst

Ve středoevropském regionu se dočkáme polských dat o mzdách a průmyslu. Po dubnovém poklesu by polská průmyslová produkce měla vykázat meziměsíční růst o 2,5 %. Strmé cenové nárůsty budou nadále sužovat také produkční vstupy polských průmyslových výrobců, které zrychlí svoje tempo cenového růstu na 2 % m/m. Podobně jako v celém regionu jsou hlavními faktory problémy se subdodávkami a ceny komodit, zejména těch energetických.

Trh s nemovitostmi v USA je pod tlakem rostoucích cen a vyšších úrokových sazeb. Po výrazné expanzi z posledních dvou let čekáme, že se prodeje stávajících nemovitostí vrátí na před-covidové úrovně. Vlivem vyšších hypotečních sazeb a horší cenové dostupnosti by mělo dojít k relativnímu ochlazení nemovitostního trhu. Prodeje stávajících nemovitostí tak nadále zrychlí tempo svého meziměsíčního poklesu tentokrát o -3,7 %. Obavy ohledně dalšího brždění poptávky by mohly vyústit v budoucnosti v ještě hlubší pokles.

Guvernérka ECB Lagardeová potvrdila 25bodový hike v červenci a nastínila další trajektorii sazeb. Dále přiznala, že na zářijovém zasedání by mohla ECB sáhnout po razantnějším zvýšení sazeb, pokud by se výhled střednědobé inflace zvýšil nebo přetrval. V návaznosti na mimořádné zasedání z předchozího týdne bylo zmíněno, že nový nástroj v boji proti fragmentaci by měl být finalizován před červencovým zasedáním.

Koruna nadále drží plochý trend

Ceny průmyslových výrobců za květen v Německu byly v meziročním srovnání pouze o desetinu vyšší (33,6 %) než konsensus analytiků. Na meziměsíční dynamice jsme nicméně pozorovali značné zpomalení z dubnových 2,8 % na 1,6 %, což by mohlo naznačovat odeznívání problémů v subdodávkách a prudkého nárůstu cen energetických komodit.

Výsledky nedělních francouzských voleb vyzněly špatně pro blok prezidenta Macrona, který ztratil absolutní většinu v parlamentu. Jako reálná možnost se jeví partnerství s aliancí pravicových Republikánů a UDI. Euro v přímé návaznosti příliš nereagovalo, nicméně mírně posílilo k 1,053 USD/EUR.

Aktivita na finančních trzích byla menší vzhledem k svátku v USA. Středoevropské měny, kromě koruny, po celý den mírně posilovaly. Polský zlotý připsal během dne zhruba 0,6 % a obchoduje se na úrovni 4,65 PLN/EUR. Maďarský forint se krátce před koncem obchodování pohybuje na 398 HUF/EUR (0,6 %). Koruna se trendu v regionu vyhnula a pokračovala tak v plochém trendu posledních dnů, ze kterého je evidentní aktivita ČNB na trhu.

Zdroj informací

Kevin Tran Nguyen, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

21. června 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.305 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál