Bohumil Trampota: ČEZ: Ministerstvo nabídne ke schválení svůj návrh dividendy

Bohumil Trampota: ČEZ: Ministerstvo nabídne ke schválení svůj návrh dividendy

Podle informací zpravodajských serverů učinilo Ministerstvo financí svůj návrh dividendy. Její výše by měla být oznámena dnes po 14hod.

Valná hromada, na které musí být dividenda schválena, se bude konat 28. června 2022 v 10hod. Protinávrhy k programu valné hromady musely být předloženy nejpozději 10 dnů před konáním VH. Ministerstvo ho tedy učinilo v sobotu. Vedení ČEZu by se k protinávrhu mělo vyjádřit a následně ho zveřejnit.

Vzhledem k tomu, že Ministerstvo Financí kontroluje státní téměř 70% podíl, pohodlně si svůj vlastní návrh schválí. Jedná se pro vládu o velmi komfortní řešení, zejména z časového hlediska, jak získat prostředky, které může následně použít např. na boj s vysokými cenami elektřiny.

Původní návrh vedení ČEZu je vyplatit ze zisku minulého roku 44 CZK na akcii (hrubý výnos 3,7 %). Výplatní období začíná tradičně 1. srpna.

Připomínáme, že ČEZ je v situaci, kdy si může dovolit vyplatit vysokou dividendu. Má velmi nízké zadlužení (0,9x) a vzhledem k vysokým cenám elektřiny také výhled na podstatný růst hospodaření. Předpokládáme, že protinávrh ministerstva bude vyšší, něž je stávající návrh managementu. To by mělo mít pozitivní vliv na cenu akcie.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

20. června 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3531 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál