Jana Steckerová: Region oslabuje, korunu zřejmě drží ČNB

Jana Steckerová: Region oslabuje, korunu zřejmě drží ČNB

Kurz koruny se v průběhu týdne pohyboval převážně v pásmu 24,70-24,75 CZK/EUR. Stabilita, která je poslední dobou na kurzu patrná zřejmě souvisí s devizovými intervencemi ČNB. Na základě zveřejněné dekádní bilance ČNB odhadujeme, že od 11. května do 10. června již mohlo být na obranu koruny vynaloženo více než 5 mld. EUR, tedy přibližně 3 % celkových devizových rezerv ČNB. Dle vyjádření členů stávající bankovní rady, může být banka na trhu aktivní až do konce června. Další postup bude záležet na rozhodnutí nově jmenovaných členů bankovní rady.

V souvislosti s děním na světových finančních trzích i očekáváním dalších kroků domácí centrální banky úrokové sazby v průběhu týdne rostly. Forwardové sazby zvýšily svá očekávání až na 150bb na nadcházejícím zasedání ČNB. Stoupaly i výnosy na delších splatnostech. Akciové trhy se topily v červených číslech. Americký index S&P v průběhu týdne ztratil šest procent, evropský (Euro Stoxx 50) čtyři procenta.

Maďarská centrální banka tento týden překvapila trhy zvýšením týdenní depozitní sazby o 50bb na 7,25 %, aby podpořila maďarský forint, který zasáhla vlna výprodejů. Forint se v pondělí obchodoval za 403 HUF/EUR, což je historicky vůbec nejslabší hodnota. V pátek byl již mírně silnější – pod úrovní 400 HUF/EUR. Výrazněji oslaboval i polský zlotý, který se z pondělních úrovní okolo 4,60 PLN/EUR ve čtvrtek vyšplhal až na 4,74 PLN/EUR. V závěru týdne začal ztráty mírně korigovat.

Na vývoji finančních trhů se tento týden odrazilo především zasedání americké centrální banky, její zvýšení sazeb o 75 bb a její odhodlání v utahování měnových podmínek pokračovat. Klíčová úroková sazba se tak posunula na 1,50-1,75 %, přičemž nový medián výhledu vývoje úrokových sazeb implikuje zvýšení o dalších 175 bb ve zbytku letošního roku. Vrcholu by sazby měly podle mediánu „dot plotu“ dosáhnout příští rok, a to na úrovni 3,8 %. K mimořádnému zasedání se sešla i Evropská centrální banka. Tu trápí výprodeje na dluhopisových trzích a s tím související jejich možná fragmentace. Zasedání však žádné převratné zprávy nepřineslo. Společná evropská měna se tak v průběhu týdne držela kolem slabších úrovní 1,04-1,045 USD/EUR. Na silnější úrovně se začala drát až ve čtvrtek odpoledne (1,059 USD/EUR), část zisků ale v pátek opět ztratila.

Zdroj informací

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

17. června 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.5415 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál