Dubnová průmyslová produkce v eurozóně dle očekávání mírně vzrostla meziměsíčně o 0,4 %, hlavním tahounem byla zejména výroba elektřiny. Oproti konsensu analytiků (+0,5 % m/m) byl její růst jen nepatrně slabší. V meziročním srovnání byl objem výroby o 2 % nižší, když nadále působil negativní vliv omezení v dodavatelských řetězcích.
Jednou z hlavních událostí dne bylo mimořádné zasedání ECB v reakci na výprodeje na dluhopisových trzích. Výsledky zasedání byly relativně vlažné, členové ECB vyzdvihli urychlení přípravy krizových nástrojů v boji proti fragmentaci unijního trhu a flexibilitu v reinvestování jistiny splatných cenných papírů v rámci programu PEPP. V zásadě ale nepřinesli nic nového, euro náhle v reakci na vyjádření ECB vymazalo od rána připsané zisky. Po výletu k 1,05 USD/EUR se euro vrátilo blízko otevírací úrovni (1,04 USD/EUR).
Koruna pouze na okamžik prorazila úroveň 24,70 CZK/EUR, ale ke konci seance se již pohybuje kolem 24,74 CZK/EUR. Maďarský forint mírně posílil k 397 HUF/EUR, zatímco polský zlotý se pohyboval blízko ranních úrovní (4.67 PLN/EUR). Evropské akciové indexy zaznamenaly úlevu a odrazily se ode dna posledních dnů, když reagovaly na mimořádné zasedání ECB. Podobně se zatím nesou i americké trhy, které se zase otřepaly z nejistoty z nadcházejícího zasedání Fedu.
Kevin Tran Nguyen, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.
15. června 2022