Jana Steckerová: Fed zvýší sazby o 75 bazických bodů

Jana Steckerová: Fed zvýší sazby o 75 bazických bodů

Americká centrální banka dnes pravděpodobně zvýší úrokové sazby o 75 bazických bodů. Zároveň zveřejní i medián výhledu úrokových sazeb, který se posune výrazně výše. V dlouhodobém výhledu zřejmě překročí tři procenta. Maloobchodní tržby v USA v květnu po očištění o prodeje automobilů podle nás vzrostou o solidní jedno procento. Mírně si v dubnu pravděpodobně polepšil i evropský průmysl.

 

 

Maloobchodní tržby v USA vzrostou

Americká centrální banka dnes podle našeho odhadu přistoupí k 75bodovému utažení měnových podmínek a posune tak klíčovou sazbu na 1,50-1,75 %. Původně jsme očekávali pouze 50bodové zvýšení, vzhledem k poslednímu inflačnímu vývoji jsme ale odhad navýšili. Kromě toho Fed zveřejní i svůj medián očekávaného vývoje úrokových sazeb. Ten se pravděpodobně výrazně posune směrem nahoru – pro konec letošního roku předpokládáme, že vzroste z březnových 1,9 % na 2,6 % a pro konec roku 2023 z 2,88 % na 3,1 %.

Prodeje aut byly podle již zveřejněných dat ve Spojených státech v květnu ve srovnání s dubnem nižší. Celkové maloobchodní tržby tak podle našeho odhadu vzrostly meziměsíčně jen o 0,5 % po dubnových 0,9 %. Po očištění o prodeje aut by však dynamika měla dosáhnout slušného jednoho procenta.

Na základě již zveřejněných dat pro velké ekonomiky očekáváme, že průmyslová produkce v eurozóně v dubnu vzrostla meziměsíčně o 0,3 %. Nejvíce k tomuto výsledku přispěly italský a německý průmysl (+1,6 % m/m a +1,3 % m/m), naopak irský z výsledku ukrojil (poklesl o -9,6 % m/m). Celkový výsledek by mohl naznačovat, že problémy se subdodávkami začínají slábnout. I tak ale průmysl v eurozóně za Q2 podle našeho odhadu o 0,6 % q/q poklesne. V H2 ale očekáváme jeho opětovný růst.

Regionální měny bez výraznějšího trendu

Německý ZEW index včera přinesl smíšený obrázek, když ve složce hodnotící výhled na příštích šest měsíců za očekáváními zaostal, v hodnocení současných podmínek dopadl naopak lépe. Přestože ve srovnání s minulým měsícem se nálada německých investorů a analytiků mírně zlepšila, index stále zůstává hluboko v záporném teritoriu. Dotázaným kazí náladu válka na Ukrajině i vysoká inflace. Není tedy divu, že zveřejněná data euru mnoho pozitivních impulzů nedodala. V průběhu úterního obchodování se tak pohybovalo převážně v pásmu 1,04-1,045 USD/EUR.

Z domácích dat byl zveřejněn běžný účet platební bilance. Ten překvapil lepším výsledkem i výraznou pozitivní revizí březnových čísel. Na zveřejněná data ale koruna nijak nereagovala. Po celý den se obchodovala převážně v pásmu 24,70-24,75 CZK/EUR. Jasný trend neměly ani ostatní regionální měny. Maďarský forint osciloval v pásmu 398-401 HUF/EUR, polský zlotý pak 4,64-4,67 PLN/EUR.

Zdroj informací

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

15. června 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2346 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál