Jan Vejmělek: Inflace ukrajuje z tuzemských mezd

Jan Vejmělek: Inflace ukrajuje z tuzemských mezd

Z Německa se dnes ráno dočkáme dubnových podnikových objednávek, kde po březnovém výrazném propadu čekáme mírný vzestup. Určité zlepšení by mělo být patrné i u červnového Sentix indexu důvěry investorů v eurozóně. Odpolední americká data ukážou na výrazné sníženu schodku zahraničního obchodu za duben po březnovém šoku. Z domova zveřejní ČSÚ statistiky o vývoji reálných mezd za Q1 22. Vysoká inflace se na čísle dramaticky podepsala. A slabší spotřební poptávka bude patrná i na dubnových maloobchodních tržbách. Z dílny ČNB se dočkáme statistik květnových devizových rezerv a dubnových obchodů na devizovém trhu. Podle nás ČNB v dubnu neintervenovala.

Důvěra investorů v eurozóně se odráží ode dna

Z eurozóny bychom se dnes měli dočkat relativně solidních dat, které by mohly společnou evropskou měnu vůči dolaru podpořit. Vyšší než trhem předpokládaný meziměsíční vzestup čekáme u dubnových podnikových objednávek v Německu. Alespoň tak dojde k mírné korekci dramatického březnového poklesu. Ten samozřejmě souvisel s válkou na Ukrajině, která se podepsala i na propadu důvěry investorů v eurozóně. Červnová hodnota Sentix ukazatele by ale měla ukázat, že dna bylo dosaženo v květnu. Odpolední americká data bilance zahraničního obchodu tradičně trh ignoruje. Očekávané snížení deficitu ve srovnání s březnem je dáno určitou korekcí cen dovážených komodit, které v březnu kvůli válce na Ukrajině vystřelily.

Tuzemské indikátory poukážou na slábnoucí spotřebitelskou poptávku. To již naznačila struktura zveřejněného HDP za Q1 22, ze které byla slabost spotřeby poptávky zřejmá. Oproti konsensu se obáváme výraznějšího propadu v reálných mzdách za Q1 22, když růst nominálních mezd nestíhá následovat rychle se zvyšující inflaci. Vála na Ukrajině pak jenom podtrhuje narůstající obavy domácností a klesající spotřebitelskou důvěru. Výsledkem je zhoršování statistik reálných maloobchodních tržeb a tento trend podle nás potvrdí i dubnové maloobchodní prodeje. Z pohledu koruny se tak ani dnes ze zveřejněných dat podpory nedočkáme.

Koruna na úvod týdne pod prodejním tlakem

Svatodušní pondělí se podepsalo na minimální aktivitě na globálních i lokálních finančních trzích. Ve velkém množství zemí byl včera svátek, ekonomický kalendář na obou stranách Atlantického oceánu byl prázdný. Kurz eura vůči dolaru se držel stabilní v úzkém pásmu 1,070-1,075 USD/EUR. Des dolar otevírá silnější pod 1,070 USD/EUR. Koruna naproti tomu měla včera tendenci oslabovat, na rozdíl od polského zlotého, a zejména maďarského forintu. Zatímco první ranní kotace se včera nacházely u 25,65 CZK/EUR, v odpoledních hodinách kurz atakoval 24,73 CZK/EUR. Koruna oslabovala navzdory zvyšování úrokových sazeb na peněžním trhu.

Peněžní trh v cenách svých instrumentů aktuálně kalkuluje se zvýšením úrokových sazeb centrální banky v rozmezí 75 až 100 bb na nadcházejícím zasedání 22. června. Sazby včera doháněly vzestup svých eurových protějšků z konce minulého týdne. Zavážil též rozhovor guvernéra J. Rusnoka pro Aktualne.cz. V něm guvernér uvedl, že nyní vidí možnost zvýšení úrokových sazeb na červnovém zasedání o 75 bb či více. Ranní zveřejnění dubnových dat z reálné ekonomiky nepotěšilo.

Průmyslová produkce, vývozy a bilance zahraničního obchodu či stavební výroba – ve srovnání s tržním konsensem všechny tyto indikátory zklamaly. Velkou roli v těchto datech ale sehrává jejich nestálost a vysoká proměnlivost statistické základny pro meziroční srovnání. Pohled na meziměsíční dynamiky například průmyslové produkce není až tak tristní, horší to je ale například se statistikami nových objednávek.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

7. června 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2491 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál