Martin Gürtler: Inflace v Německu a Španělsku skončila v květnu nad odhady

Martin Gürtler: Inflace v Německu a Španělsku skončila v květnu nad odhady

Německá inflace v květnu skončila výrazně nad odhady. Podle předběžného odhadu meziměsíční růst spotřebitelských cen v harmonizovaném vyjádření zrychlil z 0,7 % na 1,1 %, zatímco analytici očekávali zpomalení na 0,5 %. Meziročně německá inflace dosáhla nového rekordu ve výši 8,7 %, oproti očekávaným 8,1 %. K růstu cen přispěly zejména dražší energie a potraviny. Rychleji, než se čekalo v květnu rostly ceny také ve Španělsku. Meziroční harmonizovaná inflace zde činila 8,5 %, když se čekalo 8,3 %. Vyšší inflace v Německu a Španělsku je tak významným rizikem pro již tak vysoké odhady celoevropské inflace, která bude zveřejněna zítra.

Nadále zrychlující růst evropských spotřebitelských cen je navíc stále větší výzvou pro ECB, která zasedá příští čtvrtek. Na tomto zasedání centrální bankéři pravděpodobně ukončí program nákupu aktiv APP, tak aby na následujícím červencovém zasedání mohli zvýšit úrokové sazby. Finanční trhy do konce letošního roku počítají již s celkem pěti zvýšeními úrokových sazeb o 25 bb.

Důvěra v ekonomiku eurozóny v květnu v souladu s očekáváními stagnovala. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu dosáhl 105,0 b., zatímco v dubnu činil 104,9 b. Přes pokles v průběhu března a dubna je však stále důvěra v evropskou ekonomiku zhruba na úrovni, které dosahovala před vypuknutím pandemie. To je hlavně díky důvěře podnikatelů. Ta je jak v průmyslu, tak i ve službách z historického hlediska nadále relativně vysoká. Na opačné straně spektra se naopak pohybuje důvěra spotřebitelů. Ta se vlivem vysoké inflace a nejistoty pohybuje poblíž historických minim.

Evropské tržní sazby dnes v důsledku zmíněných překvapení z titulu vyšší německé a španělské inflace výrazně vzrostly. Euro ve výsledku během dneška zpevnilo vůči americkému dolaru o 0,4 % k 1,077. Akciové trhy v průběhu evropského obchodování rostly tempy nad 0,5 %, když pozitivní stimul poskytla informace o rozvolnění protiepidemických opatření v Číně. Koruna se podobně jako v posledních dvou týdnech obchodovala s jen minimálními pohyby kurzu. Ten dnes činil zhruba 24,70 CZK/EUR.

Zdroj informací

Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.

Datum

30. května 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3558 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál