Jozo Perić: Evropská ekonomika jasně zpomaluje, na ECB závisí, jak se bude dále vyvíjet kurz eura

Jozo Perić: Evropská ekonomika jasně zpomaluje, na ECB závisí, jak se bude dále vyvíjet kurz eura

Evropská komise zveřejnila minulý týden jarní ekonomickou prognózu, sestavenou na základě situace v Evropské unii ke konci dubna. Závěry vycházející ze souboru technických parametrů včetně měnových kurzů, úrokových sazeb a ceny komodit ukazuje výrazné zpomalení růstu hospodářství. Odborníci však indikují, že v momentě, kdy by se ECB rozhodla zvýšit centrální sazby, by se situace mohla změnit pro kurz eura.

 

Od výrazného jen k mírnému růstu

Před začátkem války na Ukrajině se očekávalo, že hospodářství EU zaznamená po odeznění pandemie dlouhotrvající a silný růst. Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala výraznou, ačkoli ve většině případů krátkou reakci trhu. Začátkem roku 2022 trhy zaznamenaly v jistě míře přecenění na globálních akciových a dluhopisových trzích, protože se připravovaly na dobrý růst, přechodný nárůst inflace a relativně mírné zpřísnění politik. Avšak po zahájení konfliktu se prudce zvýšila volatilita trhů, rozšířily se úvěrové spready a akciové indexy klesly, což otevřelo možnost ještě vyšší inflace a slabšího růstu.

Přesně o tomto vývoji hovoří i jarní prognóza Evropské komise. Předpokládá reálný růst HDP v EU na úrovni 2,7 % v roce 2022 a 2,3 % v roce 2023. Přitom ještě v zimní prognóze se předpokládal růst o 4,0 % resp. 2,8 % (2,7 % v eurozóně). Snížení na rok 2022 je třeba vnímat v kontextu jarní a letní dynamiky růstu ekonomiky, která k roční míře růstu na letošní rok přidává přibližně dva procentní body. Meziroční míra růstu se snížila z 2,1 % na 0,8 %.

Inflace v Evropě by měla vrcholit v těchto týdnech

Od začátku letošního roku inflace výrazně roste. Zvýšila se ze 4,6 % v posledním čtvrtletí roku 2021 na 6,1 % v prvním čtvrtletí roku 2022. V dubnu dokonce dosáhla celková inflace v eurozóně 7,5 %, což je nejvyšší úroveň v historii měnové unie.

ECB očekává, že inflace v eurozóně dosáhne v roce 2022 průměrné úrovně 6,1 % a v roce 2023 klesne na 2,7 %. Ve srovnání s průběžnou zimní prognózou pro rok 2022 jde o výrazně vyšší predikci (původně 3,5 %). Inflace by měla vyvrcholit v aktuálním, druhém čtvrtletí na úrovni 6,9 % a poté postupně klesat. V celé EU jsou čísla o něco vyšší: z úrovně 2,9 % v roce 2021 se čeká nárůst na 6,8 % v letošním roce a poté pokles na 3,2 % v roce 2023. V EU i v eurozóně se odborníci shodují na tom, že průměrná jádrová inflace v tomto a příštím roce překročí 3 %.

ECB by mohla zvyšovat sazby v červenci

Robert Holzmann, člen Rady guvernérů Evropské centrální banky, vzkázal finančním trhům a firmám velmi jasně, že se mají připravit na rozloučenou se zápornými úrokovými sazbami v eurozóně.

Holzmann pro magazín POLITICO uvedl: "Jelikož inflace je vyšší, než jsme před několika měsíci očekávali, myslím si, že v letošním roce budou možná tři zvýšení centrální sazby." Holzmann, který stojí i v čele rakouské centrální banky, říká, že toto zvýšení by eurozóně umožnilo přejít do roku 2023 již s kladnou depozitní sazbou.

Zatímco prezidentka ECB Christine Lagardeová stále považuje zvýšení úrokových sazeb v roce 2022 za "velmi pochybné", jiní představitelé se vyslovili pro jejich zvýšení již v létě. Argumentem je skutečně extrémní inflace na poměry eurozóny, která je s dubnovou hodnotou 7,5 % více než třikrát vyšší než cíl ECB na úrovni 2 %.

Holzmann, který se pokládá za jestřába v měnové politice, tyto údaje naznačují, že "je velmi důležité začít něco dělat s inflací co nejdříve". Připustil však, že většina tvůrců měnové politiky by byla proti zvýšení sazeb v červnu. Namísto toho naznačil, že v červnu by se mohlo rozhodnout o praktickém závazku zvýšit úrokové sazby ECB poprvé za více než deset let v průběhu července.

Euro je rekordně nízko, zvýšení sazby ECB ho však může rychle vystřelit vzhůru

Jak stojí v této situaci euro vůči dolaru? Jak je vidět na grafu, kurz evropské měny vůči dolaru se nachází v zóně víceleté podpory. Podíváte-li se na čísla detailněji, je vidět, že kurz eura se odrazil ode dna a směřuje opatrně nahoru. Pokud by posilování eura pokračovalo v této trajektorii z posledních několika týdnů, mohlo by se euro dostat k zóně rezistence, kterou naznačuje další graf.

Při jakémkoli signálu nebo vyšší pravděpodobnosti, že by ECB mohla zvýšit úrokovou sazbu, bychom pravděpodobně mohli vidět růst kurzu eura nejen do oblasti zóny rezistence, ale případně i k rekordním úrovním 1,20-1,22 z roku 2021.

Zdroj informací

Jozo Perić, hlavní analytik společnosti Panda Capital s.r.o.

Datum

26. května 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.5773 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál