Dnešní zveřejnění zápisu z minulého jednání Fedu by mohlo indikovat ochotu zvyšovat urychleně úrokové sazby, ale jeho vliv na dnešní vývoj trhu bude pravděpodobně limitovaný. Zveřejněné makroekonomické údaje v podobě německého HDP ale i amerických objednávek zboží dlouhodobé spotřeby by měly potvrdit ekonomickou expanzi. Nicméně z hlediska vývoje na finančním trhu jde o pohled do zpětného zrcátka.
Dnes zveřejněná makrodata připomenou, že ve zpětném zrcátku náznaky recese vidět nejsou. Od německého HDP za Q1 se čeká potvrzení předběžného výsledku 0,2 % q/q. Struktura by měla ukázat růst investic a také spotřeby domácností. Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za duben by měly stále růst solidním tempem. Investory spíše zajímá odolnost ekonomiky ve světle perspektivy rostoucích úrokových sazeb centrálních bank. K tomu dnes bude relevantní zveřejnění zápisu z minulého jednání FOMC. Explicitně ale od tohoto zápisu impuls nečekáme. Asijské akciové trhy dnes rostou a v plusu jsou i americké a evropské akciové futures.
Rusko se dnes ještě více přiblíží defaultu vzhledem k tomu, že americký Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv oznámil, že počínaje dneškem neobnoví výjimku umožňující platby dluhu americkým investorům ze strany Ruska. V současné době, kdy je Rusko odříznuto od zahraničního financování, ale nejde o zásadní impuls.
Nálada na finančních trzích byla opět negativní. Akciové trhy většinou klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti euru opět oslabil nad hladinu 1,070. Středoevropské měny se pohybovaly smíšeně. Koruna a maďarský forint proti euru během dne slábly. Koruna následně ztráty korigovala. Polský zlotý proti euru posílil.
Zveřejněné indexy nákupních manažerů v eurozóně i USA spíše celkově zklamaly oproti odhadům větším poklesem. Stále se však nacházely bezpečně v pásmu rostoucí aktivity výroby i služeb. Na druhou stranu zde byly i pozitivní překvapení, když například německý výrobní PMI vzrostl nad odhady.
Česká ekonomická důvěra dle dnes zveřejněných dat v květnu vzrostla, ovšem rozdíly ve vývoji mezi jednotlivými složkami byly silné. Podnikatelská důvěra citelně vzrostla zejména díky průmyslu a obchodu, přičemž důvěra ve službách stagnovala a ve stavebnictví klesla. Výrazný další pokles ovšem zaznamenala důvěra spotřebitelů. Její úroveň je nyní nejnižší od května 2012.
Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka
25. května 2022