Jan Vejmělek: Na devizových trzích dnes panovala spíše risk-off nálada

Jan Vejmělek: Na devizových trzích dnes panovala spíše risk-off nálada

Na globálních trzích dnes panovala spíše pochmurnější nálada, i když žádné dramatické výprodeje jsme na akciových trzích neviděli. Ostražitost vyplývala zejména z toho, co přinese zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC. Německé statistiky národních účtů za Q1 22 na úrovni celého národního hospodářství nic nového nepřinesly, byly potvrzeny předběžné odhady – německá ekonomika během prvních tří měsíců letošního roku přidala 0,2 %. Z hlediska struktury potěšila silná investiční aktivita, mírným zklamáním pak byla soukromá spotřeba. A jak ukazují různé indikátory spotřebitelské důvěry (včetně dnešních čísel GfK), spotřebitelé pravděpodobně zůstanou ve světle vysoké inflace a nejistot spojených s válkou na Ukrajině ve svých výdajích opatrní i ve druhém čtvrtletí.

Z risk-off nálady profitoval americký dolar, naopak středoevropské měny dnes byly pod prodejním tlakem. Euro vůči dolaru spadlo z kotací u 1,074 USD/EUR na počátku asijské seance o celý cent, když na přelomu evropského a amerického obchodování kurz atakoval 1,064 USD/EUR. Z regionálních měn na negativní náladu na trhu doplatil zejména maďarský forint, když ztrácel více než 1,5 %. Polský zlotý odepisoval zhruba půl procenta. Česká koruna byla nejúspěšnější, když oslabila zhruba o čtvrt procenta. Z ranních kotací u 24,60 CZK/EUR se kurz posunul k odpoledním 24,67 CZK/EUR.

Bez výraznější reakce trhu se obešlo dnešní vyjádření V. Bendy z bankovní rady ČNB. Přiřadil se ke svým kolegům z posledních dní konstatováním, že je příliš brzy na to mít silnější názor na rozhodování na příštím zasedání, které se bude konat 22. června. Bankovní rada se podle něj bude rozhodovat mezi scénáři, které byly představeny na květnovém zasedání. Základní scénář počítá s ještě znatelným zvýšením sazeb, ten alternativní na druhou stranu další zvýšení sazeb nepředpokládá. Trh počítá se zvýšením sazeb o 50 bb, my ve světle přetrvávajících inflačních rizik to v tuto chvíli stále vidíme na +75 bb.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

25. května 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1147 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál