Canon bude muset uhradit pokutu 28 mil. Euro (necelých 700 mil. Kč) za porušení povinnosti oznámit transakci Evropské komisi před její implementací. Případ komentuje expert na soutěžní právo Adam Přerovský z mezinárodní právní kanceláře Dentons: „Japonský výrobce fotoaparátů a tiskáren porušil povinnost oznámit získání kontroly nad společností Toshiba Medical Systems Corporation (TMSC) Evropské komisi a získat její předchozí povolení. Společnost Canon použila při akvizici TMSC strukturu tzv. „warehousingu“, kdy využila prostředníka – třetí stranu – k akvizici 95% cílové společnosti (za pouhých 800 EUR) a sama získala pouhých 5% (za 5,3 mld. EUR), a to včetně opčního práva na nákup zbylých 95% od prostředníka. Evropské komisi však oznámila až následné využití opčního práva k nákupu zbylých 95% akcií TMSC.
Evropská komise ale již první fázi transakce vyhodnotila jako nezbytný krok směřující k získání kontroly nad TMSC, který měl být předem notifikován a Evropskou komisí schválen. Společnost Canon se tak dopustila tzv. zakázaného gun-jumpingu, za což jí byla uložena vysoká pokuta, která byla nedávno potvrzena ze strany Tribunálu Soudního dvora EU. Tento případ potvrzuje rostoucí tendenci soutěžních úřadů tvrdě postihovat předčasná spojení podniků, a to napříč jednotlivými státy EU. I český antimonopolní úřad v posledních dvou letech udělil několik pokut za gun-jumping, kdy ukládal pokuty ve vyšších jednotkách miliónů korun.
Výše pokuty se vždy odvíjí od obratu akvírující entity a může dosahovat až 10% skupinových tržeb. Je proto na pečlivém zvážení transakčních týmů, jak správně nastavit akviziční mechanismy, aby nedocházelo porušování uvedených pravidel a z toho vyplývajícím negativním dopadům na celou transakci.
Adam Přerovský, expert na soutěžní právo z mezinárodní právní společnosti Dentons
25. května 2022