Marek Zukal: Stoupající popularita elektrických a hybridních aut zvyšuje nároky na automechaniky

Marek Zukal: Stoupající popularita elektrických a hybridních aut zvyšuje nároky na automechaniky

Prodeje elektromobilů a plug-in hybridů loni v Česku vzrostly o více než tři sta procent. Podle Centra dopravního výzkumu u nás jezdí přibližně deset tisíc aut s externím nabíjením. Politici se snaží řešit, aby bylo dostatek nabíjecích stanic. Máme ale dostatek kvalifikovaných automechaniků, která se o tato auta budou starat? Odpověď na tuto otázku a další názory k tématu servisování elektrických a hybridních aut nabízí ve svém komentáři Marek Zukal, jednatel společnosti Quick Stop Car.

Hybridy a elektroauta mají sice stejný podvozek jako benzínová nebo naftová auta, avšak elektromotor, hybridní systém, napájení nebo baterie - to vše je výrazně jiné, než na co jsou automechanici zvyklí. Nároky na tuto profesi se výrazně zvyšují. Automechanik už nikdy nebude chlápek v ušmudlaných montérkách. Práce je odbornější, mechanici musí být více diagnostiky a autoelektrikáři. Proto by autoservisy měly začít rychle školit své zaměstnance. Bez kvalitní a propracované výuky se již neobejdou, nebyly by konkurenceschopní.

Majitelé elektro a hybridních vozů, ale také majitelé servisů si musí uvědomit, že dle platné legislativy nemůže mechanik bez proškolení na hybrid ani sáhnout. A to ani do hybridního ústrojí či baterie, ale vůbec na nic v takovém voze.

V současné době poskytují profesionální péči a servis o elektro a hybridní auta především autorizované servisy, z těch ostatních je připravených pouze zlomek. Vznikají ale nové typy servisů, které se inspirují trendem udržitelnosti. Jsou energeticky soběstačné a zakládají si na propracovaném systému proškolování svých servismanů, aby byli schopni pečovat o auta s nejnovějšími trendy.

Jedním z takovýchto servisů je i náš Quick Stop Car. Do dvou let plánujeme vybudovat 400 poboček kvalitních servisů po celé České republice. Budou fungovat jako franšízy. Všechny pobočky budou energeticky soběstačné a plné kvalitních automechaniků, kteří budou certifikovaní pro opravu všech aut na trhu.

Zdroj informací

Marek Zukal, jednatel franšízové sítě Quick Stop Car

Datum

24. května 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.6355 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál