Zpřesněné statistiky HDP za Q1 22 potvrdí růst eurozóny o 0,2 % q/q, a to hlavně kvůli menším zemím. Obdobnou zprávu přinesou i regionální data, kde polská i maďarská čísla ukážou na svižný růst v prvních třech měsících roku. Americké maloobchodní tržby za duben rostly hlavně díky prodejům automobilů.
Dnešní data potvrdí hospodářský růst v eurozóně za Q1 22 na úrovni předchozího odhadu. To však je již hluboká minulost, nyní je klíčové to, jak bude vypadat Q2 22. Pro nás bude potvrzený mezičtvrtletní růst o 0,2 % q/q zklamáním, když jsme původně čekali vyšší výkonnost. A to zejména u velkých ekonomik (Německo, Francie, Itálie, Španělsko). Zároveň se jedná o zpomalení z 0,3 % q/q vykázaných během Q4 21. Domníváme se, že hlavním viníkem byl koronavirus a jeho mutace omikron, což negativně ovlivnilo spotřebitelskou poptávku. Na nabídkové straně zřejmě opět hrály roli narušené výrobní a dodavatelské řetězce. Navzdory válce na Ukrajině prozatím přepokládáme pro Q2 22 růst o 0,4 % q/q, i když vnímáme rizika ve směru nižší dynamiky.
Zejména díky solidním statistikám o prodeji automobilů a lehkých užitkových vozidel předpokládáme za duben slušný meziměsíční růst celkových maloobchodních tržeb nominálně o 0,6 %. Vzhledem k již oznámené dubnové inflaci ve výši 0,3 % m/m, by měly být prodeje vyšší také v reálném vyjádření. A jak ukazuje graf vlevo, reálné maloobchodní tržby se vracejí k dlouhodobému růstovému trendu. Po očištění o prodeje aut ale čekáme nominálně meziměsíční stagnaci. Nutno však podotknout, že tržní očekávání jsou posazena výše.
Po extrémně volatilním minulém týdnu byl první pracovní den tohoto týdne výrazně klidnější. Patrné to bylo na globálních i lokálních trzích. Euro se včera mírně vzdalovalo pátečnímu dnu, když se kurz během evropské seance posunoval z 1,040 k 1,044 USD/EUR. Velmi klidné obchodování, a hlavně ve srovnání s minulým týdnem výrazně nižší obchodní aktivita, bylo patrné i na korunovém trhu. Kurz koruny vůči euru měl včera tendenci pouze opatrně posilovat, když atakoval 24,70 CZK/EUR. Na trhu je stále cítit dopad intervencí z minulého týdne. Pokud jde o zveřejněná data, včera ráno jsme se dočkali dubnových cen z primárních okruhů.
Ceny průmyslových výrobců za duben trh opět překvapily vyšší než očekávanou dynamikou. Z dat začíná být patrné, že nejhorší inflační tlak z cen energetických surovin je již nejspíše za námi, opratě přebírají ceny zemědělských komodit. Razantní zdražování cen zemědělských producentů se začíná výrazněji propisovat do cen v potravinářském průmyslu a představuje výrazné nebezpečí pro další vývoj v cenách potravin.
Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka
17. května 2022