Michal Brožka: Intervence brání koruně v oslabování, ta čeká na jmenování dalších členů ČNB

Michal Brožka: Intervence brání koruně v oslabování, ta čeká na jmenování dalších členů ČNB

Pro globální finanční trhy je stále tématem riziko recese, které je spojeno s utahováním měnové politiky. Březnový výsledek průmyslové výroby v eurozóně za březen ukáže výrazný pokles, který už naznačily národní statistiky. Zveřejněné výsledky platební bilance v ČR pravděpodobně nemá šanci na finanční trh zapůsobit. Zde je tématem číslo jedna nejisté směřování české měnové politiky.

 

 

Průmysl v eurozóně klesá

Hlavním makro údajem dneška bude průmyslový produkce v eurozóně za březen. Většina národních statistik je již známá a větší impuls se tak spíše nedostaví. V číslech ovšem bude patrný negativní vliv narušení dodávek vlivem války na Ukrajině a pandemických opatření v Číně. SG počítá s meziměsíčním poklesem o 2,3 %, trh o 2,0 %. Připomeňme, že v kontextu tohoto vývoje byl až překvapivě dobrý březnový růst průmyslové výroby v ČR, ale výhled na nejbližší měsíce není právě povzbudivý. Globální trhy budou pravděpodobně nadále přemítat nad rizikem recese ve světle vysoké inflace, utahování měnové politiky a stále narušených dodavatelských řetězců. Akciové futures jsou pro dnešek v tuto chvíli v plusu.

Z ČR bude zveřejněn výsledek běžného účtu platební bilance za březen. Odhady měsíčních výsledků platební bilance na korunu ovšem prakticky nikdy výrazně nepůsobí. A v kontextu posledního vývoje zejména s ohledem na nejisté směřování české měnové politiky jde o údaj, který bude zajímat jen ekonomy. Oslabování koruny do konce června budou pravděpodobně limitovat intervence ČNB. O dalším vývoji rozhodne nové složení bankovní rady, které je v tuto chvíli nejisté. Je pravděpodobné, že úrokové sazby půjdou na červnovém zasedání nahoru. Naše prognóza počítá s navýšením o dalších 75 bb, ale s ohledem na rostoucí rizika ve směru vyšší inflace i stávající prognózu ČNB, je na místě možnost razantnějšího utažení.

ČNB intervenovala proti slabé koruně

Česká koruna se po včerejším oslabením včera dopoledne držela slabších úrovní na dohled od 25,50 CZK/EUR. Krátce před polednem ovšem ČNB oznámila, že v reakci na výrazné oslabení kurzu koruny z posledních dní rozhodla zahájit intervence na devizovém trhu. Cílem je nepřipustit dlouhodobější oslabení kurzu koruny v situaci vysoké inflace. Koruna reagovala skokovým posílením těsně pod hladinu 25,0 EUR/CZK.

V sousedním Polsku byl guvernér centrální banky potvrzen poměrně těsnou většinou pro druhý šestiletý mandát v této pozici.

Na globálních trzích včera převládala negativní nálada. Akciové trhy klesaly a dolar proti euru opět posílil o 1,3 % na 1,038 EUR/USD. Před intervencemi kurz koruny proti dolaru dosahoval na 24,35. Takto slabá byla koruna proti dolaru naposledy v květnu 2020. Po intervencích posílila na 24,07, což je stále nejslabší úroveň od května 2020. Šéf amerického Fedu včera zopakoval, že úrokové sazby pravděpodobně na následujících dvou zasedáních (červen a červenec) vzrostou vždy o 50 bb.

V Evropě se jedná o možnosti odkladu sankcí na ropu. Nejbližším významnějším termínem k jednání o tomto kroku bude pondělní setkání ministrů zahraničí EU v Bruselu.

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka

Datum

13. května 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2485 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál