Martin Gürtler: Inflace opět překvapila výraznějším růstem

Martin Gürtler: Inflace opět překvapila výraznějším růstem

Spotřebitelské ceny v ČR v dubnu rostly meziměsíčně v průměru o 1,8 procenta, tedy obdobně rychlým tempem jako v březnu (1,7 procenta). Stejných hodnot dosahovala meziměsíční dynamika v obou zmíněných měsících i po sezonním očištění. Ve srovnání s tržním konsensem ve výši 0,9 procenta se jedná o výrazné překvapení.

Zrychlil především růst cen potravin, a to z 0,7 procenta meziměsíčně v březnu na 3,6 procenta v dubnu. Rychlým tempem nadále rostly i náklady spojené s bydlením, které se zvýšily meziměsíčně o 2,3 procenta po předchozích 1,5 procenta. Zdražení potravin a bydlení se na celkové meziměsíční inflaci podílelo zhruba ze tří čtvrtin (příspěvek 1,3 pb). V rámci nákladů na bydlení výrazně rostly ceny energií, v dubnu meziměsíčně o 4,2 procenta. Jejich růst tak dále zrychlil z již tak výrazných 3 procent v březnu. Další nárůst cen potravin a nákladů spojených s bydlením lze z velké části přisoudit zejména dopadům války na Ukrajině, která vedla k výraznému zdražení velké části komodit na světových trzích.

Nadále však platí, že růst cen v české ekonomice je hodně plošný. Ceny zboží vzrostly v průměru o 1,9 procenta, zatímco ceny služeb o 1,6 procenta. Zřejmý byl stále vliv chybějících základních materiálů, který se projevoval v pokračujícím růstu imputovaného nájemného a cen automobilů. Imputované nájemné se zvýšilo meziměsíčně o 1,6 procenta, po předchozích 0,6 procenta. Růst cen automobilů pak meziměsíčně zrychlil z 0,8 procenta na 2,5 procenta. Válka na Ukrajině a šíření covidu v Číně přitom vedly k dalšímu zhoršení situace v dodavatelských řetězcích.

V meziročním srovnání spotřebitelské ceny vzrostly v dubnu v průměru o 14,2 procenta, což představovalo další zrychlení z 12,7 procenta v březnu. To překonalo i ve srovnání s tržním konsensem, který čekal 13,3 procenta, poměrně vysoký odhad centrální banky ve výši 13,8 procenta. Podle nás tak ČNB bude v červnu pokračovat se zvyšováním úrokových sazeb. Kloníme se k tomu, že by základní repo sazbu mohli centrální bankéři zvednout o dalšího tři čtvrtě procentního bodu.

Zdroj informací

Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.

Datum

10. května 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2346 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál