Evžen Korec: Vysoké náklady na bydlení ženou inflaci vzhůru, růst spotřebitelských cen je nejvyšší za 30 let

Evžen Korec: Vysoké náklady na bydlení ženou inflaci vzhůru, růst spotřebitelských cen je nejvyšší za 30 let

Vysoké náklady na bydlení způsobené výrazným zdražením energií pomohly vyhnat inflaci na nejvyšší hodnotu od prosince 1993. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhl v dubnu meziroční růst spotřebitelských cen, tedy inflace, 14,2 procenta. Největší vliv na nárůst inflace měly podle statistiků ceny v oblasti bydlení, kde kromě vlastnického bydlení, které zdražilo o 17,7 procenta, rostly také ceny nájemného z bytu (+ 4,5 procenta), vodného (+ 5,3 procenta) a stočného (+ 6,4 procenta).

Mnohem více náklady na bydlení zvyšoval růst cen energií. Ceny elektřiny pro domácnosti podle ČSÚ v dubnu vzrostly meziročně o 30,1 procenta, zemního plynu o 44,2 procenta, tuhých paliv o 24,1 procenta a tepla a teplé vody o 17,5 procenta. Bydlení tak z rodinných rozpočtů ukrajuje stále větší podíl, bez ohledu na to, zda rodina bydlí ve vlastním nebo v nájmu.

Mnohem více ostatně zaplatí i za ostatní zboží a služby. Zásadní je zdražení pohonných hmot (+ 41,5 procenta) a také základních potravin. Například mouka podle v dubnu meziročně zdražila o více než polovinu (+ 52,3 procenta), polotučné trvanlivé mléko o třetinu (31,3 procenta), dražší je ale také máslo (+ 31,6 procenta), cukr (+ 25,5 procenta), chleba (+ 20,3 procenta), vejce (+ 14,2 procenta) či maso (+ 11 procent). Ceny zboží letos v dubnu v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 15,3 procenta, služby zdražily o 12,1 procenta.

Obávám se, že zdražování ani zdaleka nekončí. Naopak je velmi pravděpodobné, že už hodně brzo inflace překoná patnáctiprocentní hranici. Bohužel vývoj ekonomiky a válečné situace na Ukrajině moc důvodu k optimismu nedává. Na trhu bude stále více chybět materiál a základní potraviny z Ukrajiny, která před válkou patřila k jedněm z největších světových pěstitelů obilí i dalších zemědělských produktů. Ve vzduchu navíc stále zůstává hrozba náhlého uzavření plynových i ropných ventilů ze strany Ruska, což by způsobilo velký nedostatek pohonných hmot i zemního plynu a jejich ceny by to katapultovalo ještě mnohem výše.

Domácnosti i firmy čekají těžké časy. Pokud se na ně nepřipravily už dříve, není na co čekat. Mít dostatečné rezervy na vyšší výdaje je naprosto nutné pro přečkání následujícího těžkého období.

Zdroj informací

RNDr. Evžen Korec, CSc. Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Datum

10. května 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.6647 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál