Evžen Korec: Stavebnictví čekají těžké časy

Evžen Korec: Stavebnictví čekají těžké časy

Válka na Ukrajině, která patří k zásadním dodavatelům materiálů používaných ve stavebnictví, se v březnu do statistik příliš projevit nedokázala. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební výroba ve třetím měsíci letošního roku meziročně přidala 8,2 procenta. Nutno ale zdůraznit, že srovnávací základna s loňským rokem byla příliš nízká. Že stavebnictví brzdí, ukazuje meziměsíční srovnání. Březnová stavební produkce totiž v porovnání s letošním únorem klesla o 3,7 procenta. A bude hůř.

Vojenský konflikt na Ukrajině odkryl dva dlouhodobé problémy českého stavebnictví. Jsou jimi výrazná závislost na ukrajinských pracovnících a dodávkách potřebných materiálů z této napadené země. Na trhu se už projevil kritický nedostatek některých zásadních věcí, jako je například ocel do výztuží staveb. Sehnat ji se často nedaří ani největším stavebním firmám se zavedenými dodavatelskými řetězci, protože ty současná válka přetrhala.

Stále více problematickou se ukazuje také dlouholetá závislost na pracovnících z Ukrajiny. Někteří zaměstnanci už dostali povolávací rozkaz, další na něj čekají. Pokud všichni odejdou, bude prakticky nemožné je nahradit. Češi o jejich dělnická místa zájem nemají a nemají pro ně ani potřebnou kvalifikaci. Hromadný odchod ukrajinských pracovníků by prakticky zastavil výstavbu většiny velkých staveb u nás.

Některé velké stavební firmy, které jsou přitom tahounem celého sektoru, už anoncovaly zpoždění aktuálních staveb, jiné odstupují od vysoutěžených státních zakázek na infrastrukturu. V tomto ohledu proto příliš optimisticky nepůsobí ani statistika zahájených bytů, kterých podle ČSÚ v březnu v celé ČR meziročně přibylo 44,7 procenta. Naopak dokončilo se o 3,4 procenta nových bytů méně. Nejvíce bytů v rámci nové výstavby začaly firmy v březnu stavět ve Středočeském kraji (775 zahájených bytů), následuje Praha (704 zahájených bytů) a Jihomoravský kraj (430 zahájených bytů). Otázkou je, kolik z nich stihnou stavební firmy dokončit včas.

Stavebnictví na vnější podněty většinou reaguje s mírným zpožděním, je proto jasné, že i současné problémy se ještě více prohloubí. Pokud k nedostatku pracovníků a stavebního materiálu přidáme také neustále rostoucí ceny jak prací, tak i právě materiálu, dostaneme pěkně výbušný koktejl. Obávám se, že nás následující měsíce nic pozitivního nečeká, naopak stavebnictví bude opět hledat své dno.

Zdroj informací

RNDr. Evžen Korec, CSc. Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Datum

9. května 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2429 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál