Michal Brožka: Zaměstnanost v USA stále na vzestupu

Michal Brožka: Zaměstnanost v USA stále na vzestupu

Nejsledovanějšími údaji dneška budou ta z trhu práce USA. Ekonomové SG čekají spíše silnější data, která by měla udržet na místě stále silné tržní spekulace na budoucí růst úrokových sazeb Fedu. V regionu budeme především sledovat prezentaci nové prognózy ČNB pro analytiky, s otazníky mířícími především na alternativní scénář, ke kterému se včera ČNB přiklonila. Prozatím očekáváme, že úrokové sazby již v červnu opět porostou.

 

 

Německý průmysl klesá

Z hlediska globálních finančních trhů dnes bude prim hrát zveřejnění dat z trhu práce USA za duben. I když oproti předchozím měsícům je na místě čekat menší přírůstky počtu nových pracovních míst, stále se jedná o data konsistentní se silným růstem ekonomiky. Ta stále ještě nezaplnila ta místa, která po pandemii znovu ožila. SG očekává oproti tržnímu mediánu silnější údaj, jehož naplnění by mělo držet zvýšené spekulace na budoucí růst sazeb Fedu. Připomeňme ovšem notorickou proměnlivost amerických dat z trhu práce, která mnohdy překvapuje v řádu desítek tisíc nových pracovních míst, a to oběma směry. Za pozornost stojí i dnes ráno zveřejněný výsledek německého průmyslu za březen, který meziměsíčním propadem o 3,9 % (SA) překvapil silně negativně.

Ve střední Evropě budeme především sledovat prezentaci nové makroprognózy ČNB pro analytiky. Důležitý tentokrát bude zejména její alternativní scénář (viz dále), ke kterému se bankovní rada na včerejším zasedání přiklonila. Pakliže se z hlediska vývoje ekonomiky bude prognóza naplňovat (což je nyní stále velmi nejisté), lze čekat, že se reakce měnové politiky bude pohybovat mezi základním a alternativním scénářem. To je poměrně nejasná perspektiva. V tuto chvíli počítáme s tím, že úroková sazba ČNB ještě vzroste na příštím zasedání v červnu o 50–75 bb, tedy na 6,25 %- 6,50 %.

ČNB indikuje další výrazný růst úrokových sazeb

Česká národní banka na včerejším zasedání zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 75 bp na 5,75 %. Pro zvýšení sazeb hlasovalo pět členů, dva byli nepřekvapivě opět pro stabilitu. Analytici i finanční trh jako jeden muž čekali zvýšení o 50 bb. Ovšem hlavní impuls přinesla teprve nová prognóza. Odhad růstu HDP byl pro letošek snížen ze 3,0 % na 0,8 %. Pro příští rok naopak odhad růstu mírně vzrostl na 3,6 %. Nutno dodat, že prognóza ČNB předpokládá pro letošní první čtvrtletí mezikvartálně stagnaci ekonomiky, zatímco předběžný výsledek již ukázal růst o 0,7 %. Odhad průměrné výše inflace pro letošek byl zvýšen na 13,1 %, přičemž vrcholit by měla dle ČNB u 15 %.

Nicméně zpomalení inflace příští rok je poměrně rychlé na průměrných 4,1 %, což znamená, že by se inflace v roce 2023 přiblížila 2% cíli. Ovšem toho je dosaženo při předpokladu zvýšení hlavní reposazby k 8 %! My jsme v naší prognóze počítali s tím, že ČNB nebude ochotna zvyšovat sazby dostatečně razantně, a inflace tudíž bude brzdit pomaleji, a to se prozatím stále naplňuje, i když jsou sazby oproti naší prognóze už nyní o 25bp výš. Bankovní rada si současně nechala vypracovat alternativní scénář, který nereaguje tak silně v krátkém období na inflaci. Hlavní reposazba je tak v podstatě dle tohoto scénáře na svém vrcholu, ovšem za cenu pomalejšího zpomalování inflace. Jak včerejší zvýšení sazeb, tak především nová prognóza ve vztahu k dřívější komunikaci ČNB, která indikovala spíše „jemnější ladění“, vedly k překvapení finančního trhu. Tržní úrokové sazby vzrostly. Koruna během zasedání posílila k 24,50 EUR/CZK ale později své zisky zkorigovala na 24,60 EUR/CZK.

O překvapení v opačném gardu se včera postarala naopak polská centrální banka. Ta zvýšila úrokovou sazbu o 75 bb na 5,25 %, ale čekalo se zvýšení o 100 bb.

Globální finanční trh včera ovládla zvýšená averze vůči riziku a obava ze zvýšené inflace a potažmo úrokových sazeb. Akciové trhy, které po zasedání Fedu předvčírem rostly, včera naopak klesly, zatímco dluhopisové výnosy rostly. Dolar vymazal včerejší ztráty proti euru posílením k 1,051 USD/EUR.

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka

Datum

6. května 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.5954 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál