Ivan Bartoš: Program Ukrajina se rozbíhá. Máme prvních 60 žádostí

Ivan Bartoš: Program Ukrajina se rozbíhá. Máme prvních 60 žádostí

Ministerstvo pro místní rozvoj minulý týden spustilo program Ukrajina, který pomůže obcím a krajům s ubytováním ukrajinských uprchlíků. K dnešnímu dni obce podaly 60 žádostí, z toho jich je 40 ve fázi rozpracováno. Již dvacet kompletních přijatých žádostí je v hodnotě 22,8 milionů korun. Momentálně má o tyto dotace nejvíc zájem Jihočeský kraj. Nově opravené byty zůstanou obcím a krajům i po odchodu ukrajinských uprchlíků domů, takže je budou moci využít pro své občany.

„Obce a kraje nesou největší tíhu a náklady spojené s okamžitým ubytováním ukrajinských uprchlíků. Náš program proto počítá s dotacemi pro obce a kraje na rekonstrukce bytů a budov k zajištění důstojného bydlení. Tyto byty budou následně po odchodu uprchlíků sloužit i pro naše občany, čímž se zároveň snažíme částečně řešit dostupnost bydlení, které minulé vlády nevěnovaly dostatek pozornosti. Jsou to byty pro potřeby České republiky. Momentálně máme na program přislíbenou téměř miliardu korun. První dny nám podle četných dotazů přicházejících z obcí ukázaly, že bude o program velký zájem,“ říká místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš s tím, že s MMR jedná Ministerstvem práce a obchodu ve věci získání významných finančních prostředků z Národního plánu obnovy na podporované bydlení. “Zájem ze strany obcí byl až do celkové alokace 5 miliard korun a obce indikovaly, že uplatní již investované prostředky zpětně. Vzhledem ke startu turistické sezóny, kdy se budou otevírat hotely a penziony pro turisty a už zde nebude prostor pro uprchlíky, je důležité situaci řešit a žádosti dle předchozích jednání podávat," dodává Ivan Bartoš.

Klasickým příkladem je projekt Ukrajina - Rekonstrukce Klangovy fabriky - zřízení ubytovacích prostor pro ukrajinské uprchlíky, kdy dojde ke zřízení nového bytu, který se bude nacházet v 3.NP víceúčelového objektu v Dačicích. Město Dačice získalo tuto budovu a má v plánu celý objekt zrekonstruovat. V současné době se obec rozhodla zřídit v 3.NP, které nebylo dosud využívané, byty pro Ukrajinské uprchlíky. Město Dačice již od počátku válečného konfliktu s velkým přispěním svých občanů pomáhá uprchlíkům k jejich začlenění se do společnosti a aklimatizaci.

Podpořeny budou opravy či menší rekonstrukce obecních a krajských objektů, které nejsou nyní obyvatelné, ale mohly by sloužit pro střednědobé ubytování uprchlíků. Tyto rekonstrukce budou prováděny v půdorysech stávajících objektů. S povolovacím procesem nebude problém. K získání dotace bude stačit čestné prohlášení, že je věc řešena se stavebním úřadem. Pomůže také chystaný Lex Ukrajina. Opravené byty po krizi obcím a krajům zůstanou a ty je využijí pro své občany.

Žádosti je možné podávat až do 31. května 2022, přičemž poslední možný termín pro předložení dokladů k čerpání dotace je 30. listopad 2022. Náklady je možné uplatňovat zpětně, od dne, kdy Ruská federace napadla Ukrajinu.

Podpora bydlení

Pro letošní rok MMR zatím počítá se 4,3 mld. Kč na bydlení, z toho 1,3 mld. Kč půjdou z dobíhajících národních programů z minulých let a 3 mld. Kč z nového programového období IROP 2021-2027. MMR má nicméně přislíbeno, že v průběhu roku získá další prostředky, které budou uvolněny do národních programů.

Bližší informace naleznete zde.

Často kladené otázky naleznete zde.

Zdroj informací

Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj

Datum

2. května 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.7151 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál