Jan Vejmělek: Strašák jménem stagflace

Jan Vejmělek: Strašák jménem stagflace

V hlavním scénáři mělká recese: Čekáme, že si česká ekonomika v letošním roce projde kvůli válce mezi Ukrajinou a Ruskem mírnou recesí. Dosažení předpandemické úrovně HDP se tím odkládá zhruba o rok do H1 2023.

Inflace by měla být blízko vrcholu: Inflace prozatím nejeví známky zpomalení, to se ale podle nás blíží. Nicméně i tak pro letošek počítáme s inflací v průměru 12,6 % a v příštím roce stále vysokých 7,2 %.

ČNB zvýší úrokové sazby na 5,5 %: Tohoto svého vrcholu by měly úroky dosáhnout v květnu. Bilance měnově politických rizik je nyní více vyrovnaná. S návratem sazeb zpět k politicky neutrálním 3 % počítáme nejdříve od začátku roku 2023.

Výnosy jsou blízko vrcholu: Krátký konec výnosové křivky se může brzy začít postupně snižovat, a to s vidinou zahájení návratu sazeb ČNB zpět k neutrálním úrovním v průběhu příštího roku a zpomalení letošního tempa růstu ekonomiky.

Koruna letos mírně posílí: Krátkodobě bude koruně pomáhat úrokový diferenciál. Silný dolar a zhoršená výkonnost exportu budou její apreciaci v nejbližších měsících brzdit. Celkově koruna podle nás na konci roku dosáhne 24,20 CZK/EUR.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

26. dubna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2468 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál