Martin Gürtler: Válka na Ukrajině se podepíše na slabší ekonomické aktivitě

Martin Gürtler: Válka na Ukrajině se podepíše na slabší ekonomické aktivitě

Dnešek nabídne první odhady dubnové ekonomické aktivity měřené indexy PMI, a to jak z Evropy, tak i z USA. Válka na Ukrajině a politika nulové tolerance vůči covidu v Číně vedly k opětovnému zhoršení problémů v dodavatelských řetězcích a dále urychlily tempo růstu spotřebitelských a výrobních cen. Za duben tak očekáváme zhoršení v oblasti průmyslu i služeb, v obou sektorech by však indexy PMI měly zůstat vysoko v pásmu expanze.

 

 

PMI zaznamenají v dubnu pokles, avšak setrvají nad 50 b

Dnešek přinese z hlediska ekonomických dat v podstatě pouze předběžné odhady indikátorů PMI za duben, které budou nadále ve vleku negativních dopadů války na Ukrajině. Ta vedla k opětovnému zhoršení problémů v dodavatelských řetězcích poté, co na začátku roku došlo k jejich zmírnění. Turbulence na komoditních trzích navíc přispěly k dalšímu razantnímu zdražení výrobních vstupů. Negativně v tomto ohledu působí i silná koronavirová omezení v Číně, která prodlužují dodací lhůty. Očekáván je tak pokles PMI indikátorů ve zpracovatelském průmyslu, a to jak v Evropě, tak i v USA. Zejména vysoká inflace, která se podepisuje na nižší kupní síle domácností, ale i nejistota s válkou spojená, pak pravděpodobně povede k poklesu evropských PMI z oblasti služeb. Přes negativní tendence vývoje však očekáváme, že ukazatele PMI setrvají vysoko v pásmu expanze. Mimo umělého nadhodnocení z důvodu prodlužujících se dodavatelských lhůt v průmyslu se v tomto odráží stále relativně robustní poptávka. Objednávkové knihy výrobních podniků zůstávají plné a domácnosti mohou prozatím čerpat z předchozího nárůstu úspor.

Důvěra evropských spotřebitelů se v dubnu mírně zvýšila

Důvěra spotřebitelů v eurozóně zaznamenala v dubnu mírné zlepšení, když se naopak čekal její další pokles. I přes tuto dílčí korekci strmého propadu z března zůstává spotřebitelský sentiment v eurozóně na nejnižší úrovni od listopadu 2020. Mimo nejistoty kolem války na Ukrajině se na tom významně popisuje i výrazné tempo zdražování. Konečný odhad březnové inflace v eurozóně přinesl jen nepatrnou revizi. V meziročním vyjádření růst spotřebitelských cen činil 7,4 %, zatímco předchozí odhad byl o desetinu vyšší. O desetinu směrem dolů na 2,9 % byla revidována také jádrová inflace. Ve středoevropském regionu byla sledována čísla polské průmyslové produkce za březen, která dopadla lépe, než se čekalo. Meziročně produkce vzrostla o 17,3 %, tedy téměř totožně jako v únoru, zatímco analytici očekávali vlivem negativních dopadů války na Ukrajině růst v průměru pouze o 11,6 %. To může být pozitivní signál i pro tuzemskou průmyslovou produkci, která bude zveřejněna za zhruba dva týdny. Důvěra podnikatelů v oblasti Filadelfie podle ukazatele amerického Fedu v dubnu klesla více, než se čekalo. Přetrvávající napjatost amerického trhu práce pak potvrdil počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden, který se nadále pohyboval poblíž 180 tisíc a byl tak nižší než před koronavirovou pandemií.

Koruna se po velkou část včerejška obchodovala mírně pod hranicí 24,40 CZK/EUR, kam se dostala na konci předchozího dne. Korunové sazby nepatrně vzrostly především vlivem dalšího nárůstu zahraničních sazeb. Dolar i tak vůči euru nadále oslaboval, když během včerejška ztratil cca 0,2 %. Zatímco dolarové sazby již v sobě zahrnují vidinu poměrně razantního zpřísňování měnové politiky Fedu v následujících měsících, v případě eurových sazeb očekávání tak silná nejsou. V posledních dnech se však sázky na brzké ukončení programu QE a zvýšení sazeb ECB rychle zvyšují. Akciové trhy včera během evropského obchodování rostly tempem poblíž 1 % a v zelených číslech otevíral také americký trh. Pozitivním impulsem je hlavně výsledková sezóna, která prozatím přináší nad očekávání dobré výsledky firem. Ze společností, které jsou zahrnuty v rámci indexu S&P 500, výsledky zveřejnilo zatím 83 z nich a v 80 % případů překonaly tržní očekávání.

Šéf amerického Fedu Powell v našich včerejších večerních hodinách na konferenci IMF připustil možnost dvou a více zvýšení úrokových sazeb o 50 bb v tomto roce. Řekl doslova, že zvýšení o 50 bb bude na stole na květnovém zasedání, jako důvod uvedl především velmi napjatý trh práce. Ten dále přiživuje již tak vysokou inflaci. Powell ve svém projevu také citoval pasáž ze zápisu z posledního jednání FOMC, která právě zmiňuje, že jedno nebo více zvýšení sazeb o 50 bb bude třeba ke zmírnění silných inflačních tlaků. Finanční trh již s 50 bb zvýšením sazeb počítá jak na květnovém, tak ale i červnovém zasedání.

Zdroj informací

Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.

Datum

22. dubna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.4043 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál