Bohumil Trampota: Pražská burza posílila, na ostatních parketech tak veselo zdaleka nebylo

Bohumil Trampota: Pražská burza posílila, na ostatních parketech tak veselo zdaleka nebylo

I tento týden byl v Evropě kratší, tentokráte o Pondělí velikonoční. To ale neplatilo pro burzy v USA. Za mořem měly plnohodnotný pětidenní pracovní týden.

Z makrodat byly tento týden zveřejněny indexy PMI (index nákupních manažerů), které byly nad očekáváním trhu. Ceny průmyslových výrobců u nás i v Německu podstatně vzrostly a byly vysoko nad očekáváním. Akciím také nepomohly jestřábí komentáře jak z Fedu, tak z ECB, což podporuje očekávání trhu na rychlé zpřísňování měnové politiky.

Výsledková sezóna podle nás zatím vyznívá pozitivně (jsou ale i výjimky, např. Netflix).

Americký trh

V USA se čile obchodovalo celý pracovní týden včetně pondělka, kdy byly v evropské trhy kvůli Velikonočnímu pondělí zavřeny.

Hlavní index S&P500 skončil od pondělí do čtvrtka na zelené nule, znamená to, že hodnota indexu se sice kosmeticky zvýšila, nicméně změna je velmi malá a blíží se nule. Za zmínku stojí průběh obchodování ve čtvrtek. Akciové indexy otevřely silnější a draly se výše, ale přišel zmíněný komentář bankéřů Fedu o rychlejším utajování měnové politiky. Rychlejší zvyšování sazeb je samozřejmě pro akcie negativní. Optimismus na trhu okamžitě zmizel a index S&P500 dosavadní čtvrteční zisky vymazal a uzavřel ve čtvrtek slabší o 1,48 %.

Dnes otevírá index S&P500 slabší o necelé procento. Za celý týden to pravděpodobně bude ztráta, a to třetí v řadě.

Evropské akciové trhy

I druhý velikonoční týden je nebo byl pro Evropu ztrátový. Evropský index STOXX Europe 600 je dnes, krátce před koncem obchodování zhruba procento a půl v mínusu (-1,64 %, 454,01 b.). Za celý zkrácený velikonoční týden (Út – Pá) zaznamená ztrátu asi 1,26 %.

Pražská burza

Pátek

Dnes hlavní index pražské burzy PX klesl o 0,51 % (1 379,51 b.). Ve srovnání s ostatními evropskými burzami to je vlastně slušný výkon, protože jinde v Evropě zaznamenali investoři ztráty kolem 2 %.

Nejlépe z českého rybníčku na tom byla dnes beze zpráv Kofola (+0,66 %, 305 CZK) následovaná Monetou (+0,54 %, 92,50 CZK). Posílit se podařilo ještě Komerční bance (+0,29 %, 858,50 CZK), která stále těží ze schválené dividendy.

Erste Group (-2,60 %, 780 CZK), ČEZ (-0,61 %, 985 CZK) a pojišťovna VIG (-0,17 %, 583 CZK) dnes oslabily.

Pražská burza

Týdenní výkon – zkrácený velikonoční týden (Út – Pá)

Indexu PX se za celý týden, na rozdíl od ostatních evropských a amerických trhů, podařilo vzrůst. Sice „jen“ o +0,26 % (1 379,51 b.), ale hrubě to kontrastuje se ztrátami, kam oko dohlédne.

Komerční banka si tento týden jela dividendovou story. Od úterní valné hromady a schválení dividendy jen posiluje a po čtyřech ztrátových týdnech konečně zaznamenala růst. Tento týden jasně vyčnívala nad ostatními a vzrostla o +2,88 % (858,50 CZK). V kladném teritoriu uzavřela týdenní seanci ještě Moneta (+1,09 %, 92,50 CZK) a Erste (+0,21 %, 780 CZK).

Seznam poražených je delší, bohužel. Pilulka (-4,44 %, 1 290 CZK) spadla nejvíce po zveřejnění výroční zprávy. Při pohledu do statistiky se jí nepodařilo vzrůst dlouhých sedm týdnů v řadě. ČEZ odepsal necelá dvě procenta (-1,70 %, 985 CZK) neudržel hranici 1 000 CZK a poprvé po šesti týdnech oslabil. A ještě k Avastu, osm ztrátových dnů v řadě, týdenní ztráta 1,24 % a závěrečný kurz 162,95 CZK naznačuje potenciál růstu k hotovostní nabídce Nortonu asi +16 %!

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Za zmínku stojí snad jen valná hromada Komerční banky, na které akcionáři schválili dividendu 43,80 CZK. To se sice čekalo, nicméně cena akcií Komerčky po zveřejnění vzrostla o +4,01 % a za celý týden o +2,88 %.

Výroční zprávu včetně auditovaných čísel zveřejnila Pilulka. Potvrdily se předběžné výsledky zveřejněné v lednu.

Co se dá čekat příští týden?

Výsledky za první kvartál zveřejní Moneta Money Bank. V meziročním srovnání budou výsledky Monety výrazně lepší. Podle našich odhadů by to mělo být dáno lepšími výnosy, nákladovou disciplínou a nižšími náklady na riziko. Potvrdí se celoroční cíle a možná bude i info o vyrovnání akvizice Air Bank. Více je zde https://cutt.ly/Moneta_1Q22preview_CZ.

Naplno se rozjíždí výsledková sezóna za první kvartál tohoto roku. Jsem optimista a předpokládám solidní čísla a meziroční růst.

Další faktory ovlivňující akciové trhy budou vývoj válečného konfliktu na Ukrajině a stále nevyřešený covid.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

22. dubna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.504 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál