Jana Steckerová: Evropská průmyslová produkce v únoru solidně rostla

Jana Steckerová: Evropská průmyslová produkce v únoru solidně rostla

Na základě již zveřejněných dat z národních ekonomik počítáme s tím, že průmyslová výroba v eurozóně v únoru slušně meziměsíčně rostla. Obnovené potíže se subdodávkami však naznačují, že oživení nebude mít dlouhého trvání. České ceny průmyslových výrobců zřejmě v důsledku pokračujícího zvyšování cen energií dosáhnou dalšího rekordního růstu. V Americe budou zveřejněna pouze méně zajímavá data z nemovitostního trhu.

 

 

České ceny průmyslových výrobců strhnou další rekord

Průmyslová produkce v eurozóně podle našeho odhadu v únoru vzrostla meziměsíčně o slušných 0,7 %. Alespoň to naznačují již zveřejněna data z hlavních ekonomik. Podle nich průmysl v Itálii přidal 4,0 % m/m, 2,4 % v Irsku, naopak ve Francii o 0,9 % poklesl. Jedná se o data za únor, která indikovala zlepšení problémů v subdodavatelských řetězcích. Nulová tolerance ke covidu v Číně i vývoj v automobilovém průmyslu však naznačují, že se tyto obtíže budou opět prohlubovat. V následujících měsících se tedy výsledky evropského průmyslu zřejmě opět zhorší. Ve druhé polovině roku však očekáváme slábnutí problémů se subdodávkami a s tím spojené oživení průmyslové aktivity.

Růst cen tuzemských výrobců za březen zaznamená nový rekord. V meziročním vyjádření podle nás vystoupal růst PPI na 23,3 %, a to při zrychlení meziměsíční dynamiky na 3,1 %. Do velké míry bude březnový výsledek stejně jako v případě spotřebitelských cen odrážet vyšší ceny energií v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Regionální měny společnou řeč nenašly

Kurz koruny se včera pohyboval v pásmu 24,40-24,46 CZK/EUR. Při absenci zajímavějších dat měl problém nalézt úroveň, kde by se usadil. Nejednotný byl i vývoj měn v regionu, přičemž oporu pro jasný trend neposkytla ani společná evropská měna. Ta se obchodovala kolem úrovně 1,08 USD/EUR. Rozhovor pro týdeník Echo včera poskytl Tomáš Holub. V něm řekl, že úrokové sazby bude třeba dále zvýšit, aby se podařilo inflaci dostat pod kontrolu. To je i v souladu s naším názorem, kdy na květnovém zasedání očekáváme další zpřísnění měnových podmínek o 50 bb.

Člen výboru pro měnové otázky polské centrální banky Henryk Wnorowski včera překvapil finanční trhy vyjádřením, že klíčová úroková sazba může vzrůst až na 7,5 % ze současných 4,5 %. Vrchol ale spíše vidí kolem 6,5 %. To posunulo výnos polského desetiletého dluhopisu poblíž desetiletých maxim (6,19 %). Inflace by se podle slov Wnorowského měla vrátit pod 3,5 % až v roce 2024. Aktuální kurz polského zlotého není podle jeho názoru důvodem ke znepokojení. Kurz se dnes vracel na předvelikonoční úrovně (4,65 PLN/EUR). Maďarský forint si v úterý užíval poklidného obchodování, když celý den osciloval kolem hladiny 373,5 HUF/EUR.

Zdroj informací

Jana Steckerová, Komerční banka, a.s.

Datum

20. dubna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1333 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál