V eurozóně budou tento týden zveřejněny indikátory sentimentu podniků (PMI) i spotřebitelů za duben. Zatímco u firem patrně dojde k dalšímu mírnému zhoršení nálady, u spotřebitelů očekáváme po březnovém prudkém propadu určitou korekci. To PMI v USA by podle trhu měl i v dubnu zůstat vysoko a solidní pravděpodobně zůstanou rovněž tamní data z trhu práce. Data by tak celkově tento týden měla nahrávat opět spíše dolaru. Děním na globálních trzích však může opět znatelně zamíchat i další vývoj kolem války na Ukrajině. Z domácího pohledu bude zajímavá březnová statistika cen průmyslových výrobců, která potvrdí vysoké inflační tlaky z produkční sféry.
Růst cen tuzemských výrobců za březen zaznamená nový rekord. V meziročním vyjádření podle nás vystoupal růst PPI na 23,3 %, a to při zrychlení meziměsíční dynamiky na 3,1 %. Do velké míry bude březnový růst stejně jako v případě spotřebitelských cen odrážet vyšší ceny energií v souvislosti s válkou na Ukrajině.
V Eurozóně budou zajímavé zejména dubnové statistiky sentimentu firem a spotřebitelů. Předběžné dubnové PMI se patrně dále sníží, což bude odrážet problémy na nabídkové straně i zvýšenou inflaci. Očekáváme však, že v eurozóně i Německu zůstanou nad historickými průměry, tedy že budou nadále poukazovat na růst ekonomické aktivity. Naproti tomu u spotřebitelské důvěry v eurozóně podle nás dojde po prudkém březnovém poklesu k určitému zlepšení. Průmyslová výroba za únor by měla meziměsíčně vzrůst o 0,7 % (1,7 % meziročně), což indikuje solidní ekonomický růst v prvním čtvrtletí. Krátkodobý výhled však oslabuje návrat problémů v dodavatelských řetězcích, a to ať už vlivem války na Ukrajině nebo politiky „nulové tolerance“ Covidu v Číně. Finální údaje HICP inflace v eurozóně za březen by potom měly zůstat oproti těm předběžným nezměněny (celková: 7,5 % y/y, jádrová: 3,0 % y/y).
Závěry zasedání ECB vyzněly poměrně opatrně. Centrální bankéři potvrdili informace, které zazněly již po březnovém zasedání. Nová data podle nich posilují jejich očekávání, že nákupy aktiv v rámci APP by mohly být ukončeny v letošním třetím čtvrtletí. Následně vidí jako pravděpodobné postupné zvyšování úrokových sazeb. Ve svém prohlášení ECB zmiňuje flexibilitu v rozhodování a postupnost dalších kroků. Pro další směřování měnové politiky v eurozóně bude klíčové následující zasedání v červnu, kde by bankéři měli s novou prognózou v zádech definitivně rozhodnout o ukončení nákupu aktiv, a tím i konkrétnějším načasování zahájení zvyšování depozitní sazby ze záporných hodnot směrem k nule.
Trhy patrně v prostředí rekordní inflace čekaly od ECB přece jen více jestřábí tón. Došlo tak k mírnému snížení očekávaného nárůstu sazeb do konce letošního roku. Aktuálně trhy počítají s růstem základní sazby o zhruba 65 bb do konce roku. Zklamání investorů se tak projevilo zejména na oslabení eura, které vůči dolaru oslabilo pod 1,08 USD/EUR. Dolar je navíc podporován i jestřábími vyjádřeními z amerického Fedu. Člen FOMC Bullard včera nevyloučil zvýšení sazeb o 75 bb na nejbližším zasedání, přestože spíše očekává „hike“ o 50 bb.
Březnová inflace v USA dosáhla meziročních 8,5 %, a byla tak nejvyšší za více než čtyři dekády. Hlavním viníkem vzestupu spotřebitelských cen o 1,2 % byly hlavně energie. Celkově však březnový cenový růst zhruba naplnil očekávání analytiků. Pozitivní překvapení ale v závěru minulého týdne přinesla americká průmyslová produkce za březen.
Nejvýznamnějším domácím číslem byla v minulém týdnu březnová spotřebitelská inflace. Ta byla nejvyšší za posledních 24 let. Meziročně zrychlila na 12,7 %, a to při meziměsíčním růstu cen o 1,7 %. Data tak v obou případech překonala tržní očekávání o 0,3 pb. Za meziměsíčním zdražováním tentokrát stály hlavně ceny pohonných hmot v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.
Případné implikace směrem k rychlejšímu zvyšování sazeb však minulý týden představitelé centrální banky svými vyjádřeními zchladili. Guvernér Rusnok i viceguvernér Nidetzký se přiklánějí k jen mírnému dalšímu nárustu sazeb. ČNB tak – s ohledem na výjimkování primárních proinflačních dopadů války na Ukrajině a důraz na rizika pro ekonomický růst – patrně již brzy dosáhne vrcholu v rámci současného cyklu zvyšování úrokových sazeb.
Minulý týden byl na regionálních devizových trzích ve znamení poměrně nízké aktivity. Koruna se po celou dobu obchodovala v úzkém pásmu 24,39-24,50 CZK/EUR. Téměř beze změny přečkal minulý týden i polský zlotý. Mírně tak z regionu získal pouze maďarský forint, který včera dále posílil k 373 HUF/EUR.
Jaromír Gec, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.
19. dubna 2022