Bohumil Trampota: Pražská burza nahoře, Evropa dole, nejslabší USA

Bohumil Trampota: Pražská burza nahoře, Evropa dole, nejslabší USA

Pracovní týden je/byl v USA i Evropě včetně ČR kratší o Velký pátek. Příští týden je Evropa zavřená ještě v pondělí (v USA je ale už otevřeno).

Co se týká makrodat, ECB sazby v souladu s očekáváním nezměnila a s největší pravděpodobností bude čekat se snižováním podpory trhu na další data. Německý ZEW index dopadl lépe ve srovnání s tržní projekcí, a to i ve složce očekávání. Maloobchodní tržby v USA v měsíčním vyjádření mírně vzrostly a jsou bez překvapení. Inflace v CR je vyšší než se čekalo a atakuje 13 %. Nejvyšší za více než čtyřicet let je i v USA, ale ta na rozdíl od tuzemské dopadla více méně podle očekávání. Takže tady máme výhled na zpřísňování monetární politiky.

Americký trh

Hlavní index S&P500 od pondělí do středy odepsal 0,93 % (4 446,59 b.). Dnes otevřel silnější, ale nálada se prakticky hned otočila do záporu. Za celý zkrácený týden bude ztráta přes procento.

Evropské akciové trhy

Evropský index STOXX Europe 600 se dnes, krátce před koncem seance obchoduje silnější o +0,66 % (459,80 b.). Za celý zkrácený velikonoční týden (Po – Čt) zaznamená ztrátu asi 0,25 %. Přeruší se tak šnůra dvou růstových týdnů v řadě.

Pražská burza

Čtvrtek

V Evropě dnes akciové indexy přidaly asi půl procenta. Praha nebyla výjimkou a její hlavní index PX vzrostl o +0,42 % (1 375,87 b.).

Dnes začnu s tituly respektive s titulem, který klesl, protože to je jednodušší. Pod čarou dnes končil pouze ČEZ (-0,69 %, 1 002 CZK). Žádné podstatné zprávy nebyly zveřejněny. Jde tak pravděpodobně o vybírání zisků, když cena ČEZu roste šest týdnů v řadě. Cena přesáhla magickou hranici 1 000 CZK a za zmíněných šest týdnů vyskočila o +22 %.

Nejvíce se dnes zhodnotila Erste Group, když vzrostla o +2,13 % (778,40 CZK). Následovala Kofola se ziskem +0,66 % (305 CZK) a VIG (+0,51 %, 586 CZK).

Pražská burza

Týdenní výkon (Po – Čt)

Index PX za zkrácený týden přidal necelé procento (+0,93 %, 1 375,87 b.). Podobný výkon předvedla i většina společností.

Index podpořily zejména finanční domy a ČEZ. Pojišťovna VIG (+2,27 %, 586 CZK) vzrostla nejvíce. Nad procento se dostala ještě Moneta (+1,10 %, 91,50 CZK) a ČEZ (+1,42 %, 1 002 CZK). Philip Morris ČR (+0,92 %, 17 560 CZK) a Erste (+0,86 %, 778,40 CZK) vzrostly o necelé procento.

Mírně ztratila Komerční banka (-0,42 %, 834,50 CZK). Avast zaostal nejvíce (-1,70 %, 165 CZK). Připomínáme, že k hotovostní nabídce Nortonu na koupi celého Avastu nabízí jeho současná cena prémii +16 %.

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Kofola zveřejnila výroční zprávu, ve které je kompletní sada výsledků za 4Q21 respektive celý rok 2021. Vybraná předběžná čísla byla oznámena již v únoru, takže nešlo u žádné velké překvapení. Velmi zajímavé bylo ale následné setkání s vedením společnosti. 

Česká zbrojovka se přejmenovala na Colt CZ Group SE. Tato akce byla avizovaná. Jedná se o změnu na úrovni holdingu, která neznamená prakticky žádné vyšší náklady.

Co se dá čekat příští týden?

I příští týden bude kratší o pondělní Velikonoce, tedy pouze v Evropě, v USA se obchoduje jako normálně.

Samozřejmě, že příští týden se bude sledovat vývoj války na Ukrajině. V některých zemích se opět začíná rozjíždět covid.

Ale hlavně za mořem začala výsledková sezóna za první kvartál tohoto roku. Výsledky by měly být v meziročním srovnání lepší. Samozřejmě, že bude důležitý i výhled zejména s ohledem na válku na Ukrajině.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

14. dubna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.653 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál