Martin Gürtler: Sazby ČNB čeká podle Rusnoka již jen mírné zvýšení

Martin Gürtler: Sazby ČNB čeká podle Rusnoka již jen mírné zvýšení

Guvernér ČNB Jiří Rusnok v rozhovoru pro DVTV uvedl, že úrokové sazby sice pravděpodobně ještě dále porostou, avšak pouze mírně. Zmínil přitom skutečnost, že centrální banka musí nyní opatrněji zvažovat každý krok, když další možné zvýšení sazeb se v ekonomice projeví s minimálně ročním zpožděním. V důsledku toho se také předchozí zpřísnění měnové politiky začne na inflaci projevovat až ve druhé polovině letošního roku. To podle Rusnoka povede ke zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen skrze nižší domácí cenové tlaky, které však budou z části překryty cenovým šokem v důsledku války na Ukrajině. Tuzemská inflace tak podle něj zůstane do konce roku vysoce nad dvouprocentním cílem. Rusnok také uvedl, že další kroky měnové politiky ČNB budou záviset na charakteru dat přicházejících z ekonomiky. Slova guvernéra ČNB jsou v souladu s naší prognózou, která pro květen očekává zvýšení úrokových sazeb o 50 bb na 5,5 % a poté jejich stabilitu minimálně do konce tohoto roku.

Na nově zveřejněná makroekonomická data byl dnešek poměrně chudý. Běžný účet tuzemské platební bilance skončil v únoru schodkem 5,84 mld. Kč, zatímco trh čekal schodek ve výši 3,5 mld. Kč. Oproti lednu se jedná o výrazné zhoršení, které již v minulém týdnu indikoval vývoj bilance zahraničního obchodu. Exportní stranu nadále tíží problémy v dodavatelských řetězcích, zatímco na importy pravděpodobně dopadá vysoká inflace, která omezuje poptávku. Na schodek běžného účtu však významně působilo i záporné saldo důchodů, které tradičně odráží výplatu dividend do zahraničí a v únoru rovněž působily platby do rozpočtu EU. V USA byl zveřejněn březnový vývoj cen průmyslových výrobců, které vzrostly opět více, než se čekalo. Meziměsíčně jejich růst zrychlil z 0,9 % na 1,4 %, zatímco se čekalo 1,1 %. V meziročním vyjádření byly ceny ve výrobním sektoru vyšší v průměru o 11,2 %.

Koruna se dnes pohybovala poblíž hodnot z předchozího dne, když dnešek nepřinesl významné kurzotvorné informace. Vůči euru se obchodovala kolem 24,44. S jen minimálními pohyby se vyvíjely také dvě zbylé měny středoevropského regionu, polský zlotý a maďarský forint, a stejně tak i kurz eura k dolaru. Akciové trhy v průběhu evropského obchodování klesaly tempem kolem 1 %, když se investoři se začínající výsledkovou sezónou začínají obávat o výsledky jednotlivých firem v důsledku rusko-ukrajinské války a dopadů vysoké inflace.

Zdroj informací

Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.

Datum

13. dubna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.214 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál