Jan Vejmělek: Průmyslníkům kazí náladu válečná nejistota a inflace

Jan Vejmělek: Průmyslníkům kazí náladu válečná nejistota a inflace

PMI index tuzemské průmyslové aktivity v březnu klesl na 54,7 bodu z únorových 56,5 bodu. Výsledek byl mírně pod tržním očekáváním (55,3 bodu) i naším odhadem (55,5 bodu). Pokles indexu jde jednoznačně na vrub válečného konfliktu na Ukrajině.

PMI indikuje, že aktivita v tuzemském průmyslovém sektoru nadále roste, avšak pomalejším tempem. To je však trochu iluze. Za vyšším číslem stojí prodloužení doby dodávek. To ale není důsledkem vysoké poptávky, jak tomu standardně bývá, ale další komplikací v dodavatelském řetězci, kterou válka na Ukrajině způsobila. Poptávka naopak ve světle válečných rizik slábne. To v kombinaci s růstem cen vstupů znamená, že podnikatelská důvěra klesla na nejnižší hodnotu za posledních 22 měsíců. Poprvé od října respondenti indikují mírný, přesto pokles produkce. Za hlavní důvody poklesu uvádějí slabou poptávku, nedostatek zaměstnanců, nedostupné suroviny a nejistotu kvůli válce na Ukrajině.

Ceny vstupů rostly nejrychleji na poslední čtyři měsíce, a to téměř nejrychlejším tempem v historii (v blízkosti maxima z loňského července). Hlavním hnacím motorem jsou podle průmyslových firem ceny energií a pohonných hmot. I přes slabší poptávku jsou ale producenti zvýšené náklady schopni přenášet do koncových cen pro finální spotřebitele. Otázkou je jak dlouho.

Obáváme se, že pro nebližší měsíce reálně hrozí pokles produkce v českém průmyslu, primárně kvůli nedostatku komponent pro výrobu z Ukrajiny či Ruska, a dramatickému nárůstu cen energií, zejména plynu. U něj představuje výrazné riziko nejenom cena, ale jestli vůbec bude. Pokud by došlo na nouzový vládní plán a plyn dostávaly pouze firmy důležité k zajištění klíčové infrastruktury státu, negativní dopad do průmyslu jako celku by byl markantní.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

1. dubna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1509 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál