Jana Steckerová: Míra úspor domácností zůstává vysoká

Jana Steckerová: Míra úspor domácností zůstává vysoká

Finální odhad růstu HDP za závěrečné čtvrtletí loňského roku přinesl drobnou revizi o jednu desetinu níže na mezičtvrtletních 0,8 %. V meziročním srovnání zůstala statistika beze změny, tedy 3,6 %. Z předchozího čtení již víme, že hlavním zdrojem mezičtvrtletního růstu ekonomiky byl čistý vývoz, jehož příspěvek činil +2,1 pb. Mírně rostly i fixní investice (0,5 % q/q). Příspěvek změny stavu zásob byl naopak mírně záporný. Zklamáním byla spotřeba domácností, která se mezičtvrtletně snížila o 1,8 %.

Zpřesněný odhad dnes přinesl i detaily ze sektorových národních účtů. Ty ukázaly, že reálné peněžní a nepeněžní příjmy domácností v závěrečném čtvrtletí loňského roku vzrostly o 1,5 %, meziročně pak o 0,1 %. Reálná spotřeba domácností na obyvatele ale mezičtvrtletně poklesla o 2,6 %, což se následně promítlo do růstu míry úspor a to na 18,4 %. Ve srovnání s přechozím čtvrtletím tak byla míra úspor domácností vyšší o 1,9 pb ve srovnání s loňským rokem se však jedná o pokles o 6,4 pb. To bylo dáno tím, že reálná spotřeba byla v Q4 meziročně o 6,6 % vyšší. To pravděpodobně souviselo s nízkou srovnávací základnou z roku 2021, kdy byly obchody uzavřené. Celkově však míra úspor domácností zůstává stále vysoká, což by mělo tvořit určitý polštář, aby spotřeba domácností drasticky nepropadla i v podmínkách rychle rostoucí inflace. Výrazně rostoucí ceny vstupů dopadly na míru zisku nefinančních podniků. Ta v Q4 dosáhla 43,9 %, což bylo mezičtvrtletně o 0,7 pb méně, meziročně pak o 2,7 pb. Míra investic se držela stabilní kolem 25,7 %.

V důsledku války na Ukrajině, vysoké inflace i nejistoty spojené s dalším vývojem jsme náš odhad letošního růstu HDP revidovali z původních 4,9 % na 3,1 %. Dosažení předpandemických úrovní ekonomické aktivity tak očekáváme až v prvním čtvrtletí příštího roku. S ohledem na vysokou závislost České republiky na dovozu energií z Ruska hodnotíme rizika naší prognózy HDP jako vychýlená ve směru jeho nižší dynamiky.

Zdroj informací

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

31. března 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.2829 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál