Honza Hlavsa: Historický moment: jakou roli sehrály ruské ETF?

Honza Hlavsa: Historický moment: jakou roli sehrály ruské ETF?

Ve všem tom marasmu a bídě kolem okupace Ukrajiny a válce mne zaujala jedna netradiční věc v našem oboru. Poutavé je především to, že tato situace nastala vůbec poprvé, nikdy dříve k ničemu takovému nedošlo.

O co se jedná? V reakci na invazi na Ukrajinu a následné sankce od valné většiny zbytku světa Rusové zavřeli moskevskou burzu. Chtěli tak zakrýt její markantní propad; aby nebylo navenek vidět, jak obrovský zásah dostali. Takže nebylo kde ruské akcie kupovat a prodávat (s výjimkou několika málo titulů, které jsou kótované i na zahraničních burzách).

Jenomže ani tohle Rusům nevyšlo. Svět totiž ten sešup i tak moc dobře viděl.

Mohou za to fondy ETF. Existují totiž takové, které se specializují přímo na Rusko a akcie místních firem. A většinou se obchodují mimo Rusko – zpřístupňují tak západoevropským a americkým investorům ruský akciový trh.

A tyto ETF měly v momentu uzavření moskevské burzy ruské akcie pochopitelně nakoupené. A protože se obchodují na Západě, zafungovaly jako krásný indikátor stavu ruských akcií. Naplno ukázaly, jak moc se místní trh propadl. Příklad: na Rusko zaměřený ETF jménem iShares MSCI Russia ADR/GDR UCITS ETF USD obchodovaný na švýcarské burze končil na hodnotě 24,5 dolaru, přičemž před invazí to bylo přes 120 dolarů. Tedy propad o 80 procent.

Zdroj informací

Honza Hlavsa, spoluzakladatel Fondee

Datum

29. března 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.153 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál