Jan Vejmělek: Ruská invaze sráží německý Ifo index

Jan Vejmělek: Ruská invaze sráží německý Ifo index

Po včera zveřejněných PMI indexech za březen, které přinesly první náznaky dopadu konfliktu na Ukrajině do nálady průmyslníků a poskytovatelů služeb se dnes dočkáme německého Ifo indexu podnikatelské důvěry. I ta hlavně ve složce očekávání utrpí. Únorová data evropské peněžní zásoby potvrdí zvyšování úvěrové dynamiky zejména v korporátním sektoru.

 

 

Úvěrová aktivita v eurozóně dále zrychluje

Německý Ifo index důvěry podnikatelů vykáže podle nás za březen zhoršení, i když ve srovnání s tržním konsensem nejsme takovými pesimisty, což naznačily i včera publikované PMI indexy. Je zřejmé, že válka na Ukrajině představuje velký šok pro německé producenty, na straně druhé se ale jejich situace v posledních měsících výrazně zlepšovala s tím, jak začal ustupovat problém „úzkých hrdel“ v dodavatelském řetězci. Otázkou je též dopad zvyšující se inflace na chování německých domácností. Tady je riziko zejména pro sektor služeb, kde mohou domácnosti své spotřební výdaje z opatrnostních důvodů omezovat.

Úvěrová aktivita v eurozóně zřejmě v únoru dále zrychlila tempo meziroční dynamiky a přispěla k peněžní kreaci. Platí to zejména po úvěry podnikatelskému sektoru, kde předpokládáme zrychlení z lednových 4,6 % na únorových 4,8 %. To je příslibem pro vyšší investiční aktivitu dále v průběhu roku. Na straně domácností se u rezidenčních úvěrů předpokládá spíše stabilita meziročního růstu těsně nad čtyřmi procenty. Meziroční růst peněžní zásoby měnového agregátu M3 by měl lehce zpomalit, a to hlavně kvůli redukci tempa odkupovaných aktiv ze strany ECB v rámci utlumování programu kvantitativního uvolňování.

Konflikt na Ukrajině dělá vrásky zejména spotřebitelům

Včerejšek přinesl sérii sentiment indikátorů za březen. Tedy za měsíc, který již byl poznamenán válečným konfliktem na Ukrajině. Zveřejněné PMI z průmyslu i sektoru služeb ve velkých evropských ekonomikách (Německo, Francie) i za eurozónu jako celek samozřejmě potvrdily negativní dopad. Nicméně tržní očekávání byla výrazně horší. Indexy sice klesly, stále se ale nacházejí bezpečně v pásmu zvyšující se aktivity. Odpolední americká data v podobě PMI dokonce přinesla zlepšení nálady na druhé straně Atlantického oceánu. A ještě lepší výsledek přišel z tamního trhu práce – týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl nejnižší od roku 1969.

Ukrajinské dění samozřejmě zhoršilo náladu i českým průmyslníkům, jak odhalil březnový konjunkturální průzkum. Ale opět se nejednalo o velké drama. To bylo naopak patrné u tuzemské spotřebitelské důvěry, která zaznamenala pád na nejnižší úroveň za posledních téměř deset let. Důvodem je obava domácností z dopadu válečného konfliktu a rychle rostoucí inflace.

Globální i lokální trhy si včera vybíraly oddechový čas. Včerejšek i dnešek je na úrovni EU či NATO věnován diplomatickým jednáním, z válečné fronty včera zásadně nové informace nepřicházely. Akciové trhy ve světe během evropské seance v podstatě stagnovaly a klid byl na trhu eura s dolarem, kde se kurz držel stabilní těsně pod 1,10 USD/EUR. Teprve v průběhu amerického obchodování investoři ocenili silná data u USA, což podpořilo výnosy státních dluhopisů i akciové indexy. Klid panoval na regionálních trzích, koruna se držela u 24,70 CZK/EUR. Nadále ale pokračoval vzestup tržních úrokových sazeb před zasedání bankovní rady ČNB příští čtvrtek. Od včerejška mají ale centrální bankéři naordinovanou mediální karanténu.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

25. března 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2615 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál