Dnešek přinesl sérii sentiment indikátorů za březen. Tedy za měsíc, který již byl poznamenán válečným konfliktem na Ukrajině. Zveřejněné PMI z průmyslu i sektoru služeb ve velkých evropských ekonomikách (Německo, Francie) i za eurozónu jako celek samozřejmě potvrdily negativní dopad. Nicméně tržní očekávání byla výrazně horší. Indexy sice klesly, stále se ale nacházejí bezpečně v pásmu zvyšující se aktivity. Odpolední americká data dokonce přinesla zlepšení nálady na druhé straně Atlantického oceánu.
Ukrajinské dění samozřejmě zhoršilo náladu i českým průmyslníkům, jak odhalil březnový konjunkturální průzkum. Ale opět se nejednalo o velké drama. To bylo naopak patrné u tuzemské spotřebitelské důvěry, která zaznamenala pád na nejnižší úroveň za posledních téměř deset let. Důvodem je obava domácností z dopadu válečného konfliktu a rychle rostoucí inflace.
Globální i lokální trhy si dnes vybíraly oddechový čas. Dnešek i zítřek je na úrovni EU či NATO věnován diplomatickým jednáním, z válečné fronty dnes zásadně nové informace nepřicházely. Akciové trhy ve světe v podstatě stagnovaly a klid byl na trhu eura s dolarem, kde se kurz držel stabilní těsně pod 1,10 USD/EUR. Klid panoval i na regionálních trzích, koruna se držela u 24,70 CZK/EUR. Nadále ale pokračoval vzestup tržních úrokových sazeb před zasedání bankovní rady ČNB příští čtvrtek. Ode dneška mají ale centrální bankéři naordinovanou mediální karanténu.
Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka
24. března 2022