Jan Vejmělek: Maďarská centrální banka dnes citelně zvýší úrokové sazby

Jan Vejmělek: Maďarská centrální banka dnes citelně zvýší úrokové sazby

Aktuálně narůstající inflační tlaky přimějí maďarskou centrální banku na dnešním zasedání razantně zvýšit svou klíčovou úrokovou sazbu. Předpokládáme nad konsensuálních 150 bb. Fed index průmyslové aktivity z Richmondu by měl za březen podle tržního konsensu zaznamenat nepatrné zlepšení. Zajímavější ale bude hodnocení ekonomických a měnových vyhlídek pohledem šéfky Fedu z Clevelandu L. Mesterové.

 

Maďarská centrální banka dnes trhy překvapí

Do dnešního dne vstupují finanční trhy s mírně negativní náladou. Ta tentokráte až tolik nesouvisí s děním na Ukrajině, ale spíše s poměrně ostrým vyjádřením prezidenta Fedu J. Powella. Ten připustil na dalším zasedání zvýšení úrokových sazeb o 50 bb, pokud to bude potřeba. Americké vládní dluhopisy se tak ocitly pod prodejním tlakem, zrovna tak akciové indexy. Naopak dolar z toho vychází podpořen, během dnešní asijské seance se kurz drží pod 1,10 USD/EUR. Pro středoevropské měny to pro dnešek není příliš povzbudivé prostředí.

Regionální událostí číslo jedna je zasedání maďarské centrální banky k měnové politice. Zveřejněn bude nový inflační výhled, který musí reflektovat aktuální vzedmutí inflačních tlaků zejména v souvislosti s vyššími cenami cen energií, potravin a rizik dalšího zhoršení potíží v dodavatelském a výrobním řetězci. Předpokládáme zvýšení klíčové úrokové sazby o 150 bb na 4,90 %, tržní konsensus přitom počítá se zvýšením pouze o 100 bb. Devizový trh by pak měl reagovat pozitivně. Koneckonců podpora maďarské měny je dalším záměrem tamních centrálních bankéřů.

Verbální intervence koruně pomohla

Česká koruna vstoupila do nového týdne s výraznými zisky, zejména díky nedělní slovní intervenci guvernéra ČNB J. Rusnoka. Ten uvedl, že kurz koruny je nástrojem, jak bojovat s aktuálně vyšší inflací. ČNB má dostatečné devizové rezervy na to, aby tímto způsobem koruně přímo pomohla. Z včerejších ranních kotací nad 24,80 CZK/EUR se tak koruna postupně dostala po poledni až k 24,60 CZK/EUR. V odpoledních hodinách pouze mírně korigovala k 24,70 CZK/EUR. Celkem solidně ale včera posiloval i polský zlotý (o půl procenta), i když tamní data z reálné ekonomiky spíše zaostala za tržním očekáváním. Před dnešním zasedáním centrální banky posiloval i maďarský forint (o necelou třetinu procenta).

Bez výraznější odezvy trhu se odehrál rozhovor člena bankovní rady T. Holuba pro agenturu Reuters. Holub se postavil na využití standardního nástroje měnové politiky (úrokových sazeb) oproti nestandardnímu (devizové intervence ve prospěch silnější koruny). Debatu o využití intervencí ale samozřejmě připouští. Na zasedání 31. března bude preferovat zvýšení sazeb o minimálně 50 bb. My i nadále vidíme situaci obdobně. Pro nadcházející zasedání přepokládáme zvýšení sazeb o 50 bb (s rizikem vychýleným k 75 bb), posledních +50 bb pak očekáváme na květnovém jednání bankovní rady.

Na globální trzích byl včera patrný závan uvolnění rizikové averze související s vývojem na Ukrajině. Na trhu eura s dolarem panoval spíše klid, ekonomický kalendář byl prázdný.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

22. března 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.4773 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál