Michal Brožka: Jednání prezidentů USA a Číny

Michal Brožka: Jednání prezidentů USA a Číny

Válka na Ukrajině zůstává v centru pozornosti. Právě o ní bude dnes odpoledne jednat prezident USA Joe Biden a jeho čínský protějšek Xi Jinping. V regionu sice zaujme polská průmyslová výroba, ale „předválečné“ údaje mají pro finanční trh slabší relevanci.

 

 

Průmysl v Polsku ukáže růst

Dnešek přinese jen data druhořadého charakteru, takže v centru pozornosti zůstane válka na Ukrajině a její možné implikace. O vývoji na Ukrajině budou dnes ve 14:00 CET po telefonu jednat prezident USA a Číny. Na místě jsou obavy z podpory Ruska Čínou, což by pravděpodobně vedlo k další eskalaci. Kromě toho včera zveřejněná zpráva Pentagonu uvedla vysokou pravděpodobnost, že v případě konvenčního neúspěchu se Putin pravděpodobně bude snažit vzbudit jadernou hrozbu.

Data o průmyslové výrobě v Polsku za únor budou indikovat vývoj průmyslu v ČR. Nicméně, zatímco únorová statistika může vypadat optimisticky, nyní je kruciální otázkou spíše dopad omezených subdodávek od března. Významnější vliv na finanční trhy je zde proto nepravděpodobný. Negativní signál z hlediska vývoje českého průmyslu již včera ukázala data o výrobě automobilů za únor, která byla překvapivě slabá, a to již před eskalací ukrajinské krize.

Naděje na dohodu slábly

Průmyslová výroba v USA v souladu s odhady vzrostla v únoru o 0,5 % m/m. Využití kapacit se zvýšilo o trochu méně než se čekalo. Potěšila ovšem lepší data o vývoji stavebnictví s meziměsíčním růstem nově započatých staveb o 6,8 %. Filadelfský Fed index důvěry v byznys vzrostl za březen silně nad odhady. Nálada na finančních trzích byla smíšená. Po předchozích výrazných růstech akciových trhů tak v Evropě převládal mírný pokles. V USA a Asii akciové trhy ovšem opět rostly. Negativním impulsem bylo vyjádření mluvčího Kremlu, který označil zprávy o posunu ve vyjednávání mezi Ukrajinou a Ruskem za „chybné“. Cena ropy Brent se zvýšila z úrovní lehce pod 100 USD/barel ke 109 USD/barel. Britská centrální banka v souladu s očekáváním zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 25 bb na 0,75 %.

Default Ruska se včera nekonal, když dolarové splátky dluhu včera dorazily věřitelům

Kurz české koruny včera držel v relativně úzkém pásmu 24,70 CZK/EUR – 24,80 CZK/EUR. Guvernér ČNB Rusnok v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že jaro přinese další ochlazení zájmu o hypotéky. „Vyšší úrokové sazby už zaúřadovaly a teď se projeví nižší příjmy a dubnové utažení pravidel hypoték.“ Okomentoval také výběry hotovosti veřejností v reakci na válku na Ukrajině. Podle guvernéra se objem vybrané hotovosti nijak nelišil od jiných krizí. „Jsou to podobná čísla jako při těch minulých stresových situacích typu velká krize a covid. Situace se výrazně uklidnila už koncem minulého týdne, ve čtvrtek, pátek. Mělo to souvislost s tím, že se začaly vyplácet pojištěné vklady ze Sberbanky.“

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka

Datum

18. března 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3347 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál