Jan Vejmělek: Běžný účet platební bilance v lednu s přebytkem

Jan Vejmělek: Běžný účet platební bilance v lednu s přebytkem

Běžný účet české platební bilance vykázal za leden přebytek ve výši 7,7 mld. Kč. Výsledek v podstatě odpovídal našemu předpokladu i tržnímu konsensu ve výši 7 mld. Kč. Z pohledu finančních trhů se tak nejedná o žádný kurzotvorný impuls, na který by koruna měla reagovat. Ta aktuálně posiluje díky šanci na diplomatický posun ve válce na Ukrajině, blíží se též zasedání bankovní rady ČNB na konci měsíce, kde uvidíme zvýšení úrokových sazeb a v neposlední řadě sama ČNB přímo či verbálně intervenuje ve prospěch silnější měny.

Pohled na úhrn za posledních 12 měsíců příliš povzbudivý není, ukazuje na celkový schodek ve výši 69 mld. Kč. Obecně to znamená zhoršování investiční pozice země, což pro kurz koruny není příliš povzbudivou zprávou.

Za lednovým aktivem běžného účtu platební bilance stál zejména přebytek bilance zboží a služeb v objemu 18,3 mld. Kč, který byl ale i tak o více než polovinu menší ve srovnání s loňským rokem. Potíže ve výrobním řetězci omezují zejména průmyslovou produkci, a tedy vývozní stranu naší bilance. Prvotní důchody zaznamenaly mírné snížení deficitu, zrovna tak důchody druhotné. Obě dvě tato salda pozitivně ovlivnilo zahrnutí aktivního salda převodů z rozpočtu EU do ČR ve výši 1,9 mld. Kč.

Finanční účet ukázal za leden na příliv kapitálu ve výši 8,4 mld. Kč. Saldo přílivu přímých zahraničních investic činilo 27,8 mld. Kč a saldo reinvestovaného zisku dosáhlo 10 mld. Kč.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

16. března 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1757 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál