Jana Steckerová: Leden přinesl příznivé statistiky z reálné ekonomiky

Jana Steckerová: Leden přinesl příznivé statistiky z reálné ekonomiky

Vstup do letošního roku se české ekonomice vydařil. Vyplývá to alespoň ze zveřejněné statistiky průmyslu, zahraničního obchodu i stavebnictví. Na výsledcích byla patrná zlepšující se situace se subdodávkami, zároveň ale i rychlý cenový růst. Průmysl se v lednu přehoupl z prosincového meziročního záporu do kladných čísel, zahraniční obchod vykázal solidní přebytek, přičemž stavební výroba rostla dokonce nejrychleji od března loňského roku. Zatímco únorové statistiky mohou ještě přinést dobré výsledky, na ty březnové zřejmě již dopadne ukrajinská krize a lze tak očekávat jejich zhoršení.

Na výsledcích lednového zahraničního obchodu i průmyslové výroby bylo patrné, že problémy se subdodávkami slábnou, přičemž český automobilový průmysl se začíná opět rozjíždět. Přebytek zahraničního obchodu s motorovými vozidly byl v meziročním srovnání o 4,3 mld. vyšší, což přispělo k tomu, že lednová bilance zahraničního obchodu skončila se slušným kladným výsledkem na úrovni 6,2 mld. CZK. Dále se na výsledku pozitivně odrazila i vyšší cena exportované elektřiny. Přebytek obchodu s elektřinou, plynem a párou byl tak ve srovnání s lednem loňského roku vyšší o 4,3 mld. CZK. Cenový vývoj naopak negativně dopadl na obchod s ropou a zemním plynem, kde se deficit meziročně prohloubil o 7,2 mld. CZK.

Vliv rostoucích cen byl patrný i na vývoji nových zakázek v průmyslu. Ty v lednu stouply meziročně o 6,9 %, zakázky ze zahraničí dokonce o 8,3 %. Nejednalo se však ani tak o jejich hodnotový nárůst, jako spíše o ten cenový. Průmyslová výroba jako celek v lednu meziměsíčně vzrostla v reálném vyjádření o 3,1 %. V meziročním srovnání se pak vymanila ze záporných prosincových čísel a stoupla po očištění o kalendářní variace o 1,0 %. K meziročnímu růstu nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení a výroba ve farmaceutickém průmyslu. V meziročním srovnání byla naopak produkce nižší ve dřevozpracujícím průmyslu a automobilovém průmyslu. Z indexů PMI a produkce aut bylo nicméně patrné, že se potíže se subdodávkami zmírňují a s tím se lepší i situace v automobilovém průmyslu.

Stavební výroba v lednu meziměsíčně vzrostla o 1,6 %, což byl nejvyšší nárůst od loňského března. V reálném vyjádření oproti loňskému lednu byla produkce vyšší o 6,4 %. Stavebnictví prospívá rozjezd investiční aktivity. Stabilní růstovou dynamiku vykazuje v posledních měsících pozemní stavitelství, kde byl v lednu vykázán meziroční růst o 6,1 %. Ještě lepší výsledek dosáhlo inženýrské stavitelství. S meziročním růstem o 7,7 % poprvé po pěti měsících překonalo dynamiku pozemního stavitelství. Číslo je příslibem toho, že se rozjíždějí větší stavby infrastrukturního charakteru. Svižně v lednu rostl i počet vydaných stavebních povolení (12,1 % y/y) a nově zahájených bytů (13,1 %).

Další vývoj ukazatelů nicméně zasáhne konflikt na Ukrajině. Údaje o výrobě za únor by sice ještě měly být solidní, v dalších měsících ale zřejmě uvidíme zhoršení. Škoda Auto již oznámila v důsledku nedostatku výrobních dílů dovážených z Ukrajiny omezení výroby, což na výsledcích českého průmyslu i zahraničního obchodu bude znát. Rizikem pro další vývoj nejen v českém průmyslu ale i ve stavebnictví je pak situace na trhu práce. Stavebníci reportují, že největší překážkou pro jejich vyšší produkci je nedostatek zaměstnanců. Válka na Ukrajině situaci navíc dále komplikuje, když právě tento sektor zaměstnává nemalý počet ukrajinských pracovníků.

Zdroj informací

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

11. března 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.3882 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál