Jozo Perić: Válka nejen zpomaluje oživení světové ekonomiky, ale přináší zvláštní rizika pro celou střední a východní Evropu

Jozo Perić: Válka nejen zpomaluje oživení světové ekonomiky, ale přináší zvláštní rizika pro celou střední a východní Evropu

Vpád Ruska na Ukrajinu a následná válka a série sankcí budou mít vážné dopady na světovou ekonomiku. Mezinárodní měnový fond (MMF) varoval před důsledky. „Ekonomické dopady jsou již poměrně výrazné,“ uvedl MMF v sobotním prohlášení, „situace však zůstává velmi nestabilní a výhled je značně nejistý.“

Konkrétnější jsou ekonomové J.P. Bank. Morgan Chase & Co., kteří snížili prognózu růstu světové ekonomiky v letošním roce téměř o procentní bod. O stejnou částku zvýšili i prognózu inflace. V posledních dnech prudce vzrostly ceny potravin a energií a oslabily se dodavatelské řetězce, což dále zvýšilo inflační tlaky, s nimiž se tvůrci politik již potýkají.

Centrální banky a vlády mají obtížný úkol kompenzovat rostoucí ceny

V této situaci budou hrát klíčovou roli měnové orgány jednotlivých zemí (tj. především centrální banky), které musí bedlivě sledovat promítání rostoucích zahraničních cen do domácí inflace. Vlády se budou muset zaměřit na pomoc při vyrovnávání rostoucích životních nákladů se zaměřením na nejvíce znevýhodněné domácnosti. Situace je o to složitější, že mezinárodní ekonomika se ještě nevzpamatovala z pandemické krize a ekonomiky jsou zatíženy složitými politickými kompromisy. „Ekonomické dopady jsou již nyní poměrně značné,“ varoval MMF, „situace však zůstává velmi křehká a výhledově je možné, že budeme zažívat bezprecedentní nejistotu ve všech oblastech.“

Jaký byl ukrajinský vývoz před válkou

V roce 2020 epidemie Covid-19 „zmenší“ mnoho ekonomik po celém světě a způsobí pokles makroekonomických ukazatelů. Podle údajů OSN Comtrade klesne celosvětový vývoz v roce 2020 přibližně o 7 %. Zajímavé je, že ukrajinský vývoz zaznamenal mnohem menší pokles, a to pouze o 1,6 %. To může naznačovat určitou nepružnost poptávky po jejích výrobcích. Pro srovnání, ruský vývoz se v roce 2020 snížil o 21 %.

Jak se Ukrajina vypořádala s pandemií a v jakém stavu byla před současnou válkou? Obiloviny se na celkovém ukrajinském vývozu v roce 2020 podílely přibližně jednou pětinou, a to částkou 9,4 miliardy dolarů. Byla druhým největším vývozcem obilí na světě po Spojených státech. Ukrajinský vývoz obilí byl o něco větší než ruský. Dalším významným vývozním artiklem Ukrajiny bylo železo a ocel (7,7 mld. USD).

Ukrajina byla v roce 2020 čtvrtým největším vývozcem kukuřice na světě. (za USA, Argentinou a Brazílií). Ukrajina prodala kukuřici v hodnotě 4,9 miliardy dolarů, což představovalo 13 % celkového světového vývozu kukuřice. Ukrajina byla také čtvrtým největším vývozcem ječmene po Francii, Austrálii a Rusku (12 % celkového světového vývozu). V porovnání s Austrálií a Ruskem vyvezla Ukrajina více ječmene, ale jeho celková hodnota obchodu byla výrazně nižší. Spolu s těmito zeměmi byla Ukrajina pátým největším vývozcem pšenice.

Dovoz zboží na Ukrajinu se propadne, nejvíce utrpí Čína

Jako velká země je Ukrajina také významným dovozcem. To znamená, že samotný pokles dovozu v důsledku války výrazně ovlivní ekonomiku ostatních zemí. V roce 2020 činil celkový dovoz zboží z Ukrajiny 53,7 miliardy dolarů. Z hlediska hodnoty dovozního obchodu je na 47. místě na světě. Nejvíce zboží Ukrajina nakupuje z Číny (8,3 miliardy USD), Německa (5,3 miliardy USD), Ruska (4,6 miliardy USD), Polska (4,1 miliardy USD) a Spojených států (3 miliardy USD).

Všeobecná nestabilita může poškodit i střední Evropu

Válka zhoršuje již tak složitou hospodářskou situaci způsobenou dvouletou pandemií. Ekonomiky se dosud nevzpamatovaly z problémů v dodavatelském řetězci. Očekávalo se, že by se mohly stát minulostí již v tomto roce, ale současný konflikt a jeho následky

oddalují úplné zotavení. Inflační tlaky zasáhnou vysoký počet zemí.Sankce navíc již nyní způsobují chaos v ruské ekonomice, kde měna volně padá a podniky se snaží prodat svá aktiva. Investiční klima ve východní Evropě se zhorší, protože investoři budou nabádáni k opatrnosti a vyčkávání na mírové řešení. I v případě, že invaze rychle skončí, bude mnoho investorů hledat politickou stabilitu jako rozhodující kritérium pro výběr lokality. V tomto ohledu může střední a východní Evropa ještě nějakou dobu tahat za kratší konec.

Zdroj informací

Jozo Perić, hlavní analytik společnosti Panda Capital s.r.o.

Datum

10. března 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 2.6955 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál