Jaromír Gec: Inflace v ČR i USA nahrává růstu sazeb

Jaromír Gec: Inflace v ČR i USA nahrává růstu sazeb

Zasedání Evropské centrální banky překvapilo trhy rychlejším plánovaným ukončením programu nákupu aktiv. ECB sice podle očekávání zopakovala, že k ukončení pandemického programu PEPP dojde na konci března, v rámci „běžného“ programu nákupu aktiv (APP) ale od začátku května zpomalí nákupy a k jejich úplnému zastavení by mohlo dojít již v letošním třetím čtvrtletí. Oproti očekávání trhů tak nedošlo k odsunutí termínu pro snižování objemu APP v důsledku války na Ukrajině. Celkově se tak zdá, že ECB vnímá naléhavěji proinflační implikace současného konfliktu ve srovnání s rizikem nižšího ekonomického růstu. Na to v průběhu dnešního odpoledne reagovalo euro, které krátkodobě posílilo a v páru s dolarem se obchodovalo až nad 1,11 USD/EUR. Tento zisk ale neudrželo a brzy se vrátilo do blízkosti 1,10 USD/EUR.

Americká inflace v únoru podle očekávání zrychlila na 7,9 %. Jedná se o nejvyšší cenový růst za poslední čtyři dekády. Oproti lednovým 7,5 % meziroční růst cen zrychlil o dalších 0,4 pb. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,8 %, k čemuž přispěly především vyšší ceny pohonných hmot, potravin a náklady na bydlení. Ruská invaze na Ukrajinu má navíc potenciál proinflační tlaky dále zesílit zejména skrze další růst cen energií. To by podle nás mělo přimět Fed, aby zahájil cyklus zvyšování sazeb již na zasedání příští týden „hikem“ o 25 bb.

V ČR inflace v únoru vzrostla na meziročních 11,1 %. My jsme předpokládali růst spotřebitelských cen o 10,6 % a tržní konsensus byl ještě o dvě desetiny nižší. V meziročním vyjádření dosáhla inflace poprvé od července 1998 dvouciferné hodnoty. V únoru pokračovalo i výrazné meziměsíční tempo zdražování, které po sezónním očištění oproti lednu (2,9 %) sice viditelně pokleslo, stále však dosahovalo 1,3 %, a přispívalo tak ke zrychlení meziroční inflace. Z hlediska struktury k meziměsíčnímu zdražení ve spotřebitelském sektoru přispěly nejvíce náklady spojené s bydlením a potraviny. V růstu však pokračovaly i ceny v dalších kategoriích zboží a služeb, a nadále tak platí, že růst cen je v české ekonomice velmi plošný. Česká národní banka bude podle nás muset reagovat dalším zvyšováním úrokových sazeb, a to již na březnovém zasedání, kde očekáváme růst repo sazby o 50 bb na 5 %.

Akciové trhy dnes korigovaly včerejší zisky. V tom se zřejmě odrážely jak rostoucí tržní sazby v souvislosti se závěry zasedání ECB, respektive dalším zrychlení inflace v USA, tak i negativní sentiment spojený se zintenzivněním ruských útoků a minimálním posunem ve vyjednávání mezi Ukrajinou a Ruskem. Z měn středoevropského regionu dnes mírně posílila koruna, která se odpoledne pohybovala v blízkosti 25,2 CZK/EUR, což zřejmě odráželo překvapivě vysokou únorovou inflaci, která oživila sázky trhu na další růst úrokových sazeb. Naopak mírně ztrácel polský zlotý a ještě výrazněji maďarský forint. Druhého jmenovaného přitom sráželo zřejmě zejména mírnější než očekávané navýšení týdenní depozitní sazby tamní centrální banky.

Zdroj informací

Jaromír Gec, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

10. března 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2717 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál