Evropská komise v těchto dnech zveřejnila návrh nařízení CARE (Cohesion's Actions for Refugees in Europe), které je reakcí na migrační krizi spojenou s ruskou agresí na Ukrajině. Smyslem návrhu je úprava opatření v rámci přerozdělování evropský fondů, které mají rychle pomoci regionům potýkajícím se s příchodem uprchlíků z Ukrajiny a potřebují akutně řešit výzvy spojené s péčí o příchozí evakuované občany Ukrajiny.
„Oceňuji iniciativu a rychlost Evropské komise, s jakou navrhuje upravit evropskou legislativu pro politiku soudržnosti v ,balíčku´ opatření pod názvem CARE v reakci na výzvy spojené s migrační vlnou z Ukrajiny. Přestože Česká republika má většinu prostředků z evropských fondů již přidělenou konkrétním žadatelům, intenzivně prověřujeme možnosti návrhu v našich programech a možnosti pro partnery v regionech. Tato opatření mohou rychle pomoci jednotlivým regionům, ale zároveň je potřeba vnímat dlouhodobější dopady,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Svůj záměr předložit návrh na úpravu legislativy ze strany Evropské komise představila komisařka pro kohezi a regionální politiku Elisa Ferreira na neformálním jednání ministrů EU odpovědných za politiku soudržnosti. Navrhovaná změna má reflektovat migrační krizi spojenou s agresí Ruska na Ukrajině a odhadovaný dosavadní odchod více než dvou milionů Ukrajinců ze své země.
Česká strana uvedla, že prezentovaná opatření rychle řeší především pomoc v krátkodobém horizontu. Členské státy Evropské unie budou muset společně prodiskutovat i opatření, která by zasaženým zemím pomohla reagovat na dlouhodobější dopady současné migrační krize spojené s ruskou invazí na Ukrajině. Vicepremiér zároveň ocenil také přístup komisařek Elisy Ferreiry a Věry Jourové ve snaze o vyšší flexibilitu jedné z nejsilnějších evropských politik přinášející již více jak 20 let finanční prostředky pro rozvoj všech regionů napříč EU.
Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj
10. března 2022