Štěpán Hájek: Cena ropy stoupá ke 120 USD za barel

Štěpán Hájek: Cena ropy stoupá ke 120 USD za barel

Ačkoliv na Ukrajině stále pokračuje válka, nálada na trzích tomu neodpovídá. Především rizikovým aktivům ve Spojených státech se poměrně daří. Technologický index Nasdaq včera rostl o více než 1 % a na dluhopisovém trhu jsme mohli sledovat odliv kapitálu a jeho přesun do rizikovějších aktiv. To mělo za důsledek růst výnosů na státních dluhopisech v USA.

Nejvíce však zaujala situace na české koruně. Ta se na páru s eurem dostala těsně pod silnou psychologickou úroveň 26 Kč/EUR a odmazala zisky téměř z celého roku 2021. Její oslabení bylo za poslední dny dramatické a je odrazem odlivu zahraničního kapitálu z regionu, kde koruna doplácí na své geografické postavení. Zahraniční investoři, kteří mají osud české koruny z velké části ve svých rukou, pokračovali ve stahování svých aktiv z regionu poblíž války na Ukrajině. Výrazné oslabení tak zaznamenaly také ostatní měny jako polský zlotý nebo maďarský forint, který se dostal na páru s eurem na nejslabší úrovně ve své historii. Případné uklidnění situace by však mělo ze zmíněných měn pomoci nejvíce české koruně, která má v zádech pozitivní fundament v podobě vyšších úrokových sazeb a stabilní makroekonomické situace se silným trhem práce.

Severomořská ropa Brent včera rostla nad 110 dolarů za barel a dnes svůj růst akceleruje směrem ke 120 dolarům. Jen tento týden rostla cena ropy o více než 20 %. Pokoření hranice 40 Kč v případě ceny benzinu na čerpacích stanicích je nyní pouze otázkou několika dní. Reálnou hrozbou je nyní růst ceny benzinu dále nad 40 Kč a až na úroveň jako například 45 Kč za litr. Velkou otázkou budou v dalších týdnech případné diskuze vlády o snížení spotřebních daní, které by končenou cenu benzinu zlevnily. Největšími výherci jsou zde čerpací stanice, pro které je toto ideální příležitost pro navýšení marží, které při případném poklesu cen benzinu nebudou chtít jen tak snižovat.

Zdroj informací

Štěpán Hájek, analytik společnosti XTB

Datum

3. března 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0292 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál