Vít Hradil: Ceny výrobců letí raketově vzhůru

Vít Hradil: Ceny výrobců letí raketově vzhůru

České ceny průmyslových výrobců drtivě překonaly veškerá očekávání, když namísto trhem vyhlížených 13,2 přidaly meziročně 19,4 %, tedy nejvíce v historii samostatné České republiky. Meziměsíční zdražování tak činilo 6,9 %. Zdaleka největší podíl na aktuálním navýšení cen měl oddíl Elektřiny, plynu a páry, kde meziročně došlo ke skoku ve výši 40,9 %.

Kromě průmyslu se ceny výrazně zvýšily i u zemědělců, kde bylo meziročně dráže o 21,4 %, což šlo primárně na vrub Rostlinné výrobě (32,6 %). Zdražování se ovšem nevyhnuly ani Stavební práce (8,3 %) či Tržní služby pro podniky (3,2 %).

Česko se tak zařadilo po bok dalších zemí Evropské unie, kde ceny výrobců taktéž vesměs přinesly překvapení směrem nahoru. Vzhledem k razanci, jakou zdražování u českých výrobců nabralo, lze předpokládat další zesílení inflačních tlaků i u cen spotřebitelských v průběhu letošního roku. Dále se tak zvyšuje pravděpodobnost zásahu České národní banky, která patrně bude nucena přistoupit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, byť tyto s cenami energií nemají naději mnoho udělat. Uklidnění situace se přitom nezdá být na dohled, spíše naopak. Eskalující konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, ze kterého vyplývá i obecnější napětí mezi Ruskem a Západem, má potenciál dále vyhrotit situaci na trzích s energetickými surovinami. Dvouciferná inflace cen výrobců je tak pro letošní rok prakticky zaručena.

Zdroj informací

Vít Hradil, hlavní ekonom, CYRRUS, a.s.

Datum

23. února 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2886 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál