Jozo Perić: Možné brzké zvýšení cen ve Spojeném království?

Jozo Perić: Možné brzké zvýšení cen ve Spojeném království?

Inflace ve Spojeném království dosáhla v lednu 5,5 %, což je o něco více, než se předpokládalo, a stále je na 30letém maximu. Spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 0,1 procenta, což je o něco méně, než předpovídali odborníci v průzkumu agentury Reuters. Předpokládalo se, že meziroční tempo růstu zůstane na úrovni 5,4 %. V prosinci rostly spotřebitelské ceny nejrychleji od roku 1992, což přimělo Bank of England poprvé od roku 2004 zvýšit úrokové sazby, aby omezila spirálu inflace.

Co se stalo?

Podle Úřadu pro národní statistiku index spotřebitelských cen, který zahrnuje ceny bydlení pro vlastníky (CPIH), vzrostl v roce do ledna 2022 o 4,9 %, oproti prosincové hodnotě 4,8 %. Nejvíce k tomu přispěly energie, benzin a potraviny stejně tak jako další produkty, jako jsou ojeté automobily.

S rostoucími náklady na energie pociťují domácnosti ve Spojeném království napětí spojené s krizí životních nákladů. V důsledku tohoto nárůstu zvýšil energetický regulátor země od dubna strop pro ceny energií o 54 %, protože problémy na straně nabídky nadále vytvářejí tlak na růst cen.

Bank of England

Bank of England předpokládá, že inflace v dubnu dosáhne svého maxima na úrovni 7,25 %, což je více než prosincová prognóza limitu 6 %.

Vzhledem k rostoucím inflačním tlakům Bank of England v prosinci poprvé od vypuknutí krize zvýšila úrokové sazby a z historického minima 0,1 % zvýšila hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %.

Očekávání

Podle Hineshe Patela, portfolio manažera společnosti Quilter Investors, se příští zasedání Bank of England uskuteční 17. března 2022, přičemž jedinou nejistotou je, zda se Výbor pro měnovou politiku rozhodne pro zvýšení o 25 nebo 50 bazických bodů.

Patel uvedl, že v zájmu ochrany těchto rostoucích cen může mít Bank of England důvod zvýšit úrokové sazby v nadcházejících měsících více než jednou, a naznačil, že lidé mohou čelit ještě větším překážkám

Zdroj informací

Jozo Perić, hlavní analytik společnosti Panda Capital s.r.o.

Datum

21. února 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1852 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál