Jiří Tyleček: Káva zůstává nejdražší za posledních 11 let

Jiří Tyleček: Káva zůstává nejdražší za posledních 11 let

Káva od začátku roku 2022 navázala na pozitivní rok 2021, kdy její cena rostla o 76 %. Jednalo se o největší procentuální zhodnocení od roku 2010. Za růstem ceny stály především problémy dodavatelských řetězců a špatné počasí v klíčových zemích produkujících kávu. Špatné počasí v Brazílii stále trvá a káva může ještě minimálně měsíc pokračovat v růstu, kdy bude končit v Jižní Americe období dešťů. Jen od začátku roku káva posílila o další desetinu do blízkosti úrovně $2,50 za libru.

Brazílii jakožto největšího producenta kávy zasáhlo nejdříve sucho, poté mráz a nyní ji trápí vydatné deště. Cena kávy vzrostla v minulém roce dokonce až na dvojnásobné úrovně ve srovnání s počátkem roku 2021. Trh pochopitelně zaujal také spekulativní investory, kteří sází na další růst ceny. Doposud cena kávy rostla nejvýše za poslední dekádu, což výrazně podpořilo narušení dodavatelských řetězců po celém světě. „Celý trh se v roce 2019 dostal do obrovského přebytku a cena reagovala poklesem. Pandemie situaci v sektoru dále zhoršila. Nyní naopak poptávka převažuje nad nabídkou. Tomu pomohlo zotavení světové ekonomiky, uvolnění restrikcí a obecný růst poptávky po kávě,“ komentuje růst ceny kávových zrn hlavní analytik společnosti XTB Jiří Tyleček.

Vztah mezi cenou kávy na komoditní burze a cenou v naší oblíbené kavárně je pouze velmi volný. Výrazný dopad má totiž mnoho dalších faktorů jako cena dopravy, energií, obalových materiálů a v neposlední řadě také práce. Hedge fondy a spekulativní investoři se minulý rok nahrnuli do trhu s kávou. Dlouhé futures pozice se na konci minulého roku dostaly na nejvyšší úrovně za posledních 5 let. Káva má za sebou výrazný růst a další cenové pohyby budou záviset na mnoha okolnostech. Stěžejní dopad má vývoj počasí v hlavních pěstitelských oblastech v Brazílii. Kritickým obdobím pro cenový vývoj je druhá polovina března, kdy končí období dešťů.

Kávové společnosti nyní čelí cenové bouři. Kromě růstu cen kávových zrn se potýkají s výrazným nárůstem cen energií a také mezd, což se negativně promítá do jejich zisků. Některé kavárny ve Spojených státech zaznamenaly meziroční růst ceny espressa až o 25 %. „Pod tlakem se mohou ocitnout společnosti jako Nestlé, J.M. Smucker nebo Starbucks, které jsou nuceny přenést vyšší ceny na koncového zákazníka. Na druhou stranu se Nestlé podařilo za celý rok 2021 vyhnout maloobchodnímu růstu ceny kávy. Podobně Starbucks v říjnu oznámil, že má zabookované ceny kávy na dalších 14 měsíců a mnohem více společnost trápí růst cen ostatních vstupů,“ dodává Jiří Tyleček ze společnosti XTB.

Zdroj informací

Jiří Tyleček, hlavní analytik společnosti XTB 

Datum

21. února 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.4446 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál