Kalendář tento týden zaplaví indikátory důvěry. Ve Spojených státech se spotřebitelská důvěra chová záhadně – její úrovně odpovídají spíše recesi. Přesto ale výdaje Američanů v lednu výrazně předčily jejich osobní příjmy, což se projeví v poklesu úspor. Důvěra v ekonomiku eurozóny díky lepší pandemické situaci zřejmě vzroste. Stejně tak i kompozitní index PMI a PMI z oblasti služeb. Průmyslový PMI se sice mírně zhorší, bude to ale dáno vývojem dodacích lhůt, jejichž vývoj naznačuje, že problémy se subdodávkami slábnou. Z obdobných důvodů by se měl zlepšit i německý IFO index. Vysoké ceny energií společně s rusko-ukrajinským konfliktem však pro evropskou důvěru představují riziko. V Česku budou zveřejněny ceny průmyslových výrobců, jejichž meziroční růst by měl zvolnit. K jednacímu stolu tento týden zasedne maďarská centrální banka. Od té očekáváme zvýšení klíčové tříměsíční depozitní sazby o dalších 50 bazických bodů.
Ve Spojených státech bude tento týden zveřejněn vývoj spotřebitelské důvěry za únor. Ta podle našeho odhadu poklesne na nejnižší úroveň za poslední rok. Zajímavý bude i vývoj důvěry podle Michigenské univerzity, která bude oznámena v pátek. Ta se podle předběžného odhadu dostala na nejnižší úroveň od roku 2011. Její výše tak odpovídá spíše fázi recese. I přes klesající důvěru však výdaje domácností rostou. V lednu konkrétně o 1,7 %, zatímco jejich příjmy vzhledem k ukončení některých pandemických programů poklesly o 0,1 %. Útraty tak jdou na vrub úsporám, které se sníží z prosincových necelých 8 % na lednových 6 %.
K jednacímu stolu tento týden zasedne Euroskupina. Diskutovat se bude o vysoké inflaci, plánovaných změnách ve fiskálních pravidlech i o dalších krocích směrem k bankovní unii. Před francouzskými volbami však žádná zásadní rozhodnutí pravděpodobně nepadnou. Na datové frontě nás čekají indexy PMI, důvěra v ekonomiku eurozóny, spotřebitelská důvěra i německý IFO index. Všechny tyto indikátory by měly díky ustupující pandemii a lepšící se situaci v subdodavatelských řetězcích vykázat zlepšení. Mírně podle našeho odhadu poklesne pouze PMI ze zpracovatelského průmyslu. Zhoršení jde však na vrub lepšící se situace s dodacími lhůtami. Za zmínku stojí i indikátor M3, který zřejmě ukáže, že úvěry soukromému sektoru v lednu výrazně akcelerovaly. Finální odhad lednové inflace by měl prozradit, proč její jádrová složka překvapila ve směru nahoru.
Z domácích dat budou zveřejněny lednové ceny průmyslových výrobců. Jejích meziroční růst by mohl dále zvolnit. Naznačuje to alespoň vývoj na komoditních trzích v kombinaci se silnějším kurzem české koruny. Náš odhad počítá s meziroční dynamikou 11,7 %.
K jednacímu stolu zítra zasedne maďarská centrální banka. Ta na svém lednovém zasedání zvýšila klíčovou tříměsíční depozitní sazbu o 50 bb na 2,90 %. Zároveň v lednu zvedla týdenní depozitní sazbu na 4,30 %. Další růst 3M depozitní sazby o 50 bodu očekáváme na zítřejším zasedání, dále pak i v březnu, dubnu, v květnu a červnu. Také počítáme se zvýšením týdenní depozitní sazby o 30 bb během února a března a o 15 bb během dubna, května a června. Obě sazby by se tak měly v červnu dostat na 5,4 %. Přesto se ale rizika, vzhledem k rusko-ukrajinskému konfliktu a vysoké inflaci, koncentrují ve směru ještě razantnějšího utažení měnových podmínek.
Pro regionální měny a euro nezačal minulý týden zrovna šťastně. Trhy byly pod vlivem silné rizikové averze, kterou spustila eskalace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Akciové trhy ztrácely, vítězem byl naopak americký dolar. Česká koruna se během prvních dvou dnů minulého týdne držela nad hladinou 24,50 CZK/EUR. Napětí kolem Ukrajiny částečně překrylo i zveřejnění domácí lednové inflace. Ta překvapila mírně ve směru nahoru, když její meziroční růst dosáhl 9,9 %. Po oznámení ruského ministra obrany, že část vojsk bude z rusko-ukrajinských hranic stažena, začal region opět posilovat. Koruna se dostala pod hladinu 24,40 CZK/EUR, kde se držela i po zbytek týdne. V pátek v odpoledních hodinách se obchodovala za 24,34 CZK/EUR. Podobný vývoj proběhl i u polského zlotého a maďarského forintu s tím rozdílem, že v závěru týdne obě měny zisky neudržely a oslabovaly (polský zlotý na 4,52 PLN/EUR, maďarský forint na 356,7 HUF/EUR).
Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou nesvědčil ani společné evropské měně. Ta týden zahájila pod hladinou 1,13 USD/EUR. Poté se však trend otočil a euro posílilo až na úrovně 1,135-1,139 USD/EUR. Svou roli sehrála i dobrá data. Výrazně překvapil především prosincový průmysl v eurozóně, který meziměsíčně vzrostl o 1,2 %, zatímco trh čekal 0,3 %. Zkrátka ovšem nepřišly ani Spojené státy, kde průmyslová produkce vyskočila meziměsíčně o 1,4 %, zatímco trh čekal 0,5 %. Významně nad odhady skončily i americké maloobchodní tržby. Jak na datech z eurozóny, tak i z USA je patrné, že problémy v subdodavatelských řetězcích již začínají slábnout. To je dobrá zpráva i pro český průmysl.
Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.
21. února 2022