Lucia Žárská: Dochází Zuckerbergovi plyn?

Lucia Žárská: Dochází Zuckerbergovi plyn?

V případě společnosti Meta jde prý o nejhorší krach za poslední dny. Poslední čtvrtletní výsledky investory nepřesvědčily a začal výrazný výprodej titulu. Mateřská společnost Facebooku prožívá bouřlivé období. Tlak přichází v podobě rostoucí konkurence, antimonopolních předpisů, nových nákladů a situaci komplikují také nová pravidla GDPR od společnosti Apple.

 

Zuckerberg přichází o miliardy

Poslední období bylo pro společnost Meta a jejího zakladatele samozřejmě velmi obtížné. Vlastník Facebooku – společnost Meta Platforms – zaznamenala propad hodnoty svých akcií o více než 230 miliard dolarů. To je pro Facebook rekordní denní ztráta. Akcie se propadly o více než 26 %, což lze přičíst zveřejnění čtvrtletních údajů.

Negativní vliv měla i skutečnost, že počet aktivních uživatelů Facebooku byl poprvé v jeho 18leté historii záporný. V důsledku poklesu akcií společnosti se hodnota čistého jmění Marka Zuckerberga snížila o 31 miliard dolarů. Zpomalení počtu uživatelů platformy se promítlo do podobného výsledku v oblasti příjmů. Není však třeba zoufat. Dá se očekávat, že investice technologické společnosti do VR, tedy jejího metaversa, budou dlouhodobě stoupat. Tato ztráta tak může být i příležitostí k levnějšímu nákupu v rámci technologického průmyslu.

Výhoda nižší tržní kapitalizace

Nižší tržní kapitalizace Facebooku by mohla mít pro společnost nečekanou výhodu. S klesající tržní kapitalizací by se společnost mohla vyhnout antimonopolní kontrole. Tržní kapitalizace 600 miliard dolarů je číslo, které zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů zvolili jako hranici v balíčku zákonů o hospodářské soutěži určených speciálně pro velké technologické odvětví. Společnost Meta nedávno oznámila výsledky, díky nimž se její tržní kapitalizace poprvé od května 2020 dostala pod hranici 600 miliard dolarů. Akcie technologického giganta klesly o 2,1 % a dosáhly tržní kapitalizace 599,32 miliardy USD, což je pod kritickou hranicí pro uplatnění antimonopolních zákonů.

Odejde Facebook z EU?

Prognóza pro Facebook je jako na houpačce a zdá se, že špatných zpráv není v tomto případě nikdy dost. Nejnovějším problémem, který společnost trápí, je přenos uživatelských dat z Evropy do domovských USA. Nařízení v rámci EU by mohla ztížit přenos dat, která jsou pro podnikání společnosti Meta klíčová. Z tohoto důvodu vydala technologická jednička ve své výroční zprávě varování, když pohrozila odchodem z evropského trhu, protože by údajně nebylo v jejích silách nabízet většinu svých nejdůležitějších produktů a služeb, a to včetně populárních sítí jako Facebook a Instagram. Ochrana údajů v EU se bude nadále zpřísňovat, zejména pokud jde o sektor velkých technologií. Je proto sporné, zda Meta zůstane v EU, což by mohlo výrazně ohrozit hodnotu pro akcionáře.

Zdroj informací

Lucia Žárská, hlavní analytička společnosti ProfitLevel

Datum

14. února 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2156 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál