Schodek běžného účtu platební bilance skončil v prosinci se schodkem 18,3 mld. Kč.Byl tak o 1,2 mld. Kč nižší, než s čím počítal trh. Náš optimistický odhad jednociferného schodku se ale nenaplnil. Z hlediska struktury k prosincovému pasivu přispěly obě hlavní položky – bilance zboží a služeb (-5,3 mld. Kč) i bilance prvotních důchodů (-11,4 mld. Kč). Na finančním účtu byl v závěrečném měsíci loňského roku vykázán příliv 24,6 mld. Kč. Přímé zahraniční investice vykázaly odliv 6,2 mld. Kč, naopak reinvestované zisky činily 7,8 %. Tradiční optimalizace struktury bilancí bank ke konci roku kvůli regulatorním požadavkům (Fond pro řešení krize) výrazně ovlivnila saldo portfoliových investic (příliv 352,9 mld. Kč) a ostatního kapitálu (odliv 271,1 mld. Kč).
Za celý loňský rok skončil běžný účet platební bilance se schodkem ve výši 12,8 mld. Kč. Stalo se tak poprvé od roku 2013.Hlavním viníkem stojícím za zhoršením je mezinárodní obchod se zbožím, kde na vývozní straně naše ekonomika doplatila na potíže s nedostatkem materiálů pro výrobu; nedostatek čipů ochromil zejména tuzemský nejúspěšnější exportní artikl – osobní automobily. Z pohledu absolutních čísel představují největší negativní položku prvotní důchody, které vloni zaznamenaly schodek 184,2 mld. Kč. Zde se jedná o převod zisků k zahraničním majitelům tuzemských firem.
Z pohledu koruny se nejedná o významný kurzotvorný faktor.Za dnešním mírným oslabením tuzemské měny stojí zejména zvýšené geopolitické riziko v souvislosti s vývojem situace Rusko versus Ukrajina.
Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka
14. února 2022