Propad akcií společnosti Meta (dříve Facebook) o více jak čtvrtinu hodnoty znovu potvrdil, že akciové trhy umí být hodně divoké. Od přelomu roku se obzvlášť technologickým titulům nedaří a investoři, kteří se do tohoto světa vydali teprve nedávno, respektive po propuknutí koronavirové pandemie, zažívají tuto jízdu dost možná poprvé v životě. Výkyvy k investování patří, ale z pohledu na dvojciferná rudá čísla se znaménkem mínus může mít nejeden člověk špatné spaní. Jak se v takových chvílích chovat? Nejdůležitější je nezmatkovat.
Řekněme si otevřeně, že byť různé nové platformy a aplikace inzerují, že investovat může každý (a mají pravdu), už tolik nemluví o tom, že investice do některých titulů pro každého rozhodně nejsou. Technologické „trendy“ tituly jsou toho příkladem. Kurzy těchto akcií táhnou vzhůru hlavně vysoká očekávání budoucího růstu, a když se očekávání nenaplní, přijde prudký pád z výšky. To byl i částečně případ společnosti Meta, jejíž akcie propadly o více jak čtvrtinu v podstatě přes noc po ohlášení čtvrtletních výsledků, kdy prvně klesl počet uživatelů. „Tahle síť už asi není pro mladý“, chtělo by se napsat.
Technologické růstové tituly byly výrazně překoupené. V kombinaci se zdražováním peněz v podobě zvyšování úrokových sazeb, ke kterému se kvůli inflaci chystají američtí centrální bankéři, nejsou nyní tyto titulu skutečně tím pravým ořechovým.
Nechci se žádného začínajícího investora dotknout, ale i bez výše uvedeného jsou tyto akcie pro lidi, kteří s burzou nikdy nepřišli do styku, prostě příliš rychlé. A to na obě strany. Na stranu dolů svými rychlými propady, jako bylo v případě Facebooku, ale paradoxně i při rychlém růstu. Při posilování kurzů o desítky procent denně je snadné nabýt přesvědčení, že na burze se v podstatě rozdávají peníze rychle a zdarma. Na vlastní oči jsem zažil začátečníky, kteří si s tímto dojmem brali úvěry, aby mohli obchodovat za víc peněz a „víc vydělali“. Stejná motivace pak vede lidi k tomu, aby obchodovali stále rizikovější tituly, aniž by věděli, co vlastně dělají.
Opakovaně píšu, že investice jsou jediný způsob, jak v dnešní době ochránit své peníze před vysokou inflací. A na tom se nic nemění. Jen je z mého pohledu vstup na burzu místo těchto divoce létajících titulů pro začátečníky lepší třeba přes klidnější akcie domácích firem a velké nadnárodní korporace nebo široce zaměřené fondy. Ty investici rozloží mezi více titulů a případný propad, jako jsme viděli u Facebooku, s celkovou hodnotou portfolia tolik nezamává.
A co dělat, když vaši investici potká taková rána? Byť to zní jako pověstná knížecí rada, zachovejte hlavně klid. Prodávat v panice z propadu je jeden z nejspolehlivějších způsobů, jak přijít o peníze. Netvrdím, že musíte hned začít přikupovat ve slevě (byť k tomu podobný propad může vybízet), ale pokud akcie neprodáte, žádnou ztrátu nerealizujete. A pokud daná firma vyloženě nekrachuje, může akcie postupně tuto ztrátu umazat.
V případě, že jste se rozhodli pro dlouhodobou investici, kterou chcete držet v řádu let, netrapte se neustálým sledováním grafů a tabulek. Ona ta záplava informací v režimu 24/7 nedělá duševní pohodě dobře. A upřímně, nejste-li obchodník na denní bázi, ani takový informační tok nepotřebujete.
Investoři si po tučných letech musejí zvykat opět na to, že hodnoty akcií čas od času silně kolísají. Chtějí-li svá portfolia před propady alespoň částečně chránit, musí diverzifikovat. Tedy rozložit své finance mezi více aktiv, která se v případě podobných otřesů nevydávají stejným směrem. Například při „koronavirovém“ propadu v březnu 2020 klesla portfolia složená z akcií, dluhopisů a zlata mnohem méně než pouze ta akciová. Toto není žádná objevná myšlenka, ale princip starý v podstatě jako lidstvo samo.
Vsadit vše na jednu kartu se může pohádkově vyplatit, nebo také brutálním způsobem prodražit. Nejsem příliš příznivcem variant „buď, anebo“, a proto doporučuji investice rozložit mezi více titulů a typů aktiv.
Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
9. února 2022