Michaela Tomášková: Smutný bytový rekord Prahy. V roce 2021 se povolilo rekordních 8.283 bytů

Michaela Tomášková: Smutný bytový rekord Prahy. V roce 2021 se povolilo rekordních 8.283 bytů

Za celý loňský rok se v Praze povolilo 8.283 nových bytů. To je nejvíc v novodobé historii. V letech 2011 - 2020 se v průměru povolovalo jen 2.900 bytů ročně. V tomto světle jde o skvělý výsledek. Přesto stále není důvod jásat. Metropole totiž podle studie IPR a ČVUT potřebuje minimálně 10 tisíc bytů ročně.

Počet obyvatel Prahy v posledních letech roste tempem okolo 10 tisíc až 15 tisíc za rok. Ani loňský rekordní rok povolování tempu urbanizace nestačí. Deficit bytů v metropoli nadále narůstá. Je třeba také zohlednit zánik bytového fondu a jeho potřebnou obnovu. Developeři jsou přitom v přípravě nových projektů aktivní. Na uvedení na trh čeká už 130 tisíc bytů. Čtvrtinu z nich připravuje Central Group, který letos může dát do prodeje stejně jako loni 1.000 bytů a až 2.000 v následujících letech.

Byty se ale nedaří dostatečně rychle a v dostatečném počtu povolovat. Balík připravovaných bytů se proto neustále zvětšuje. Jeho aktuální hodnota je 1,2 bilionu Kč. Stát by měl ze všech 130 tisíc připravovaných bytů na DPH přes 155 miliard korun. Rychlejší povolování je ve velkém ekonomickém zájmu státu.

Stavební zákon by se měl změnit jen ve 2 bodech

Nový stavební zákon slibuje markantní zlepšení. Měl by se upravit jen ve dvou sporných bodech. Stavební úřady by měly zůstat na úrovni obcí a samosprávy by měly získat větší pravomoci v územním plánování. Pokud by se stavební zákon předělával ve více bodech, není možné smysluplné znění novely připravit během vládou deklarované doby (1. pololetí 2022).

Bez progresivního nového stavebního zákona se nabídka bytů a dostupnost nového bydlení nezlepší, a vláda tak nebude schopna naplnit své programové prohlášení. Například výstavbu 10.000 nájemních bytů ročně navíc na konci volebního období.

Zdroj informací

Michaela Tomášková, výkonná ředitelka CENTRAL GROUP a.s.

Datum

7. února 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2454 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál