Evžen Korec: Stavebnictví loni opticky rostlo, ale jen díky nízké srovnávací základně

Evžen Korec: Stavebnictví loni opticky rostlo, ale jen díky nízké srovnávací základně

České stavebnictví si může za loňský rok připsat velmi malé plus. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni stavební produkce v meziročním srovnání mírně vzrostla o 1,4 procenta. To na první pohled vypadá povzbudivě, při bližším zkoumání ale pozitivní nálada končí. Loňského růstu české stavebnictví dosáhlo jen díky velmi nízké srovnávací základně. Nejde tak o žádný zázračný obrat, ale spíše jen hru čísel. O rok dříve, v roce 2020, totiž stavebnictví meziročně kleslo o 7,7 procenta. Sektor tak stále zůstává výrazně pod úrovní z předkovidového období.

Zajímavé zjištění přináší hlavně statistika bytové výstavby. Podle ČSÚ se loni v rámci celého Česka dokončilo 34 641 nových bytů, což představuje nepatrný meziroční nárůst o 0,7 procenta. Výrazně více se ale začalo stavět. Počet zahájených bytů se v roce 2021 meziročně zvýšil o 28,3 procenta na 45 244 bytů. Nečekaná čísla hlásí i samotné hlavní město, v němž se podle statistického úřadu začalo loni v rámci zcela nové výstavby stavět rekordních 8939 nových bytů. To je nejlepší číslo v novodobé historii. Praha se tak v tomhle ukazateli opět dostala na první místo mezi kraji.

Ani tohle číslo však nestačí vyrovnat rostoucí deficit z minulých let, kdy se často dokončovalo i o polovinu méně bytů ročně než loni. Podle pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) přitom Praha s ohledem na růst obyvatel a přirozenou obnovu bytového fondu potřebuje až deset tisíc nových bytů ročně. K tomuto číslu jsme se ale ještě nikdy nepřiblížili. Že je situace na bytovém trhu opravdu kritická, dokazuje nabídka dostupných bytů, kterých je nejméně za posledních 20 let. Zájemci o nové bydlení si mohou vybírat z méně než tří tisíc nových bytů.

Problém je hlavně v extrémně pomalém procesu povolování nových staveb, který se zatím nezměnil ani po loňském přijetí nového stavebního zákona. Jeho vliv se totiž ještě nestačil projevit. Developeři jen na území hlavního města připravují stovky projektů s desítkami tisíc nových bytů, protlačit je zdlouhavým povolováním se jim ale stále nedaří. Přitom jenom rozsáhlá bytová výstavba tisíců bytů může zvrátit trend zdražování nemovitostí a vrátit na trh cenově dostupnější bydlení. Se současným přístupem k nové výstavbě si na to ale bohužel ještě nějaký ten čas počkáme.

Zdroj informací

RNDr. Evžen Korec, CSc. Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Datum

7. února 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3534 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál