Česká ekonomika podle dnes zveřejněného předběžného odhadu ČSÚ rostla v posledním kvartále loňského roku mezičtvrtletním tempem o 0,9 %. To bylo jen nepatrně pod naší prognózou, která čekala růst o 1,2 %. Ve srovnání s konsensem trhu, který předpokládal růst pouze o 0,2 %, je však dnešní výsledek pozitivním překvapením. Interval jednotlivých odhadů byl v důsledku zvýšené nejistoty vysoký, když sahal od mezičtvrtletního poklesu o 0,9 % až po růst o 1,2 %. V meziročním vyjádření růst HDP zrychlil z 3,3 % na 3,6 %, což bylo v podstatě v souladu s naším odhadem ve výši 3,7 %. Nižší odchylka od naší prognózy v meziročním vyjádření naznačuje, že další zveřejnění národních účtů přinese mírné revize historického vývoje HDP.
Výkon ekonomiky byl na konci loňského roku solidní a zhruba odpovídal tomu z předchozích dvou čtvrtletí. Jako pozitivní ho lze hodnotit zejména s ohledem na obnovené šíření nákazy covid-19 a přetrvávající problémy s dodávkami komponent pro výrobu v průmyslu, kterých jsme během čtvrtého čtvrtletí byli svědky. Předchozí vývoj ukázal, že každá další koronavirová vlna má na ekonomiku menší dopad. To dokazuje především spotřeba domácností, která podle našeho odhadu pokračovala ve svižném mezičtvrtletním růstu. Pro první polovinu letošního roku však již očekáváme mírné snížení výdajů domácností. Negativně by se měl projevit předchozí pokles spotřebitelské důvěry, a to zejména kvůli rychlému růstu spotřebitelských cen. Ten totiž významně ukrajuje z kupní síly domácností. Inflace navíc podle naší prognózy dále zrychlí a po velkou část letošního prvního pololetí se bude pohybovat kolem 10 %.
Růst HDP na konci roku pravděpodobně podpořilo také zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích. Na plynulejší dodávky vstupů do výroby ukazují různé průzkumy mezi průmyslníky a v listopadu navíc došlo k výraznému oživení průmyslové produkce, která vzrostla meziměsíčně o skoro 5 %. Významně k tomu přispěla výroba aut, která byla chybějícími součástkami nejvíce zasažena. V souladu s oživením v průmyslu podle našeho odhadu k mezičtvrtletní růstu ekonomiky pozitivně přispěl také čistý vývoz a fixní investice. Příspěvek změny stavu zásob byl naopak pravděpodobně záporný. To souviselo s dokončováním a vyskladněním části do té doby rozpracovaného zboží.
Za celý loňský rok vzrostla ekonomika o 3,3 %, letos odhadujeme její růst ve výši 4,9 %. Růst spotřeby domácností bude v důsledku výrazné inflace, kterou odhadujeme za celý rok 2022 ve výši 8,8 %, letos oproti loňsku mírně nižší. Lépe fungující dodavatelské řetězce však na druhou stranu podpoří růst průmyslové produkce a čistého exportu. Ten by měl být v letošním roce hlavním zdrojem ekonomického růstu.
Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.
1. února 2022